Які винаходи передбачив Жюль Верн?

Цікавий той факт, що принципи дії телефону, факсу та інших електро та радіотехнічних пристроїв відомий французький письменник-фантаст Жюль Габріель Верн (фр. Jules Verne) привів у своїх романах, повістях і розповідях до їх винаходу і офіційного визнання (від декількох років — до їх декількох десятків).

Читач може заперечити, що деякі публікації та наукові дискусії (по деяким ідеям і варіантами, втілених пізніше в конкретні винаходи) по датах виходу нижчезазначених творів Ж.Верна приблизно збігалися по роках публікацій (наприклад, перша  ідея прообразу телефону) і могли бути ним використані в своїх творах. Може, це і було в деяких випадках саме так … Однак, важко повірити, що людина, цілком поглиблена активною літературною діяльністю (та й ще юрист за освітою), знаходив час і можливість переглядати відповідні публікації в нечисленних технічних журналах і ін. видань тих років. Hе кажучи вже і про те, що такі не були доступні широкому колу читачів.

Винаходи Жюль Верна

Жартома, можна припустити, що все могло відбуватися навпаки — прочитавши його черговмй літературний твір, аналітичний склад розуму вчених міг привести до практичної появи того чи іншого винаходу …

Як підтвердження літературного передбачення Ж.Верна, наведемо кілька прикладів з його творів.

1860 «Париж в XX столітті» [1, рукопис цього роману була випадково виявлена тільки в 1994 р і який в 1863 автору видавець відмовив у публікації] — згадувалися прообрази телефону, факсимільного зв’язку, сигналізації в магазинах і .. . електричний стілець. Так наприклад, мешканці офісів в 1860 р обмінюються між собою інформацією за допомогою приладів, які нагадують сучасні факси (автор їх назвав «телефота») — по проводах передавалася не тільки словесна інформація, але і точна копія переданого зображення; герої роману здійснювали навіть банківські операції, що вимагають особистого підпису …

1870 «20 000 льє під водою» — у романі про подорож на підводному човні капітана Hемо «Hаутілус» наводяться:

  • Прообраз лазерної зброї — «Я кинувся до Конселю, але він вже встиг вистрілити і електрична куля розбила браслет з амулетів, що прикрашали зап’ястя дикуна!», «Hаші рушниці, що стріляли безшумно …» «І все було б скінчено для капітана, якщо б Hед Ленд, швидкий як думка, чи не підскочив до акули і не вразив тварину своєю страшною зброєю ;
  • Високовольтні перетворювачі (прообраз шокової оборонної зброї) — Представляли собою кабель із струмом високої напруги. Всякий, хто торкався до них, отримував електричний удар …»
  • Автоматика — у багатьох розділах роману наводяться приклади систем автоматичного управління агрегатами та вузлами підводного човна (наприклад, натисканням однієї кнопки відбувається зміна швидкості її руху), а також високовольтного захисту, як корпусу човна, так і його екіпажу.

Підводячи висновок передбачених Жюль Верном винаходів слід зазначити, що Жюль Верн у своїх творах передбачив предмети ще не винайдені на той момент:

  • Електричний стілець
  • Підводний човен
  • Літак
  • Гелікоптер(вертоліт)
  • Подорожі до космосу і ракету
  • Подорожі до інших планет.

Ваш відгук