Перейти до вмісту

10 цікавих фактів про Марс

Марс – четверта планета сонячної системи. За свій кроваво-червоний колір він отримав ім’я римського бога війни – Марса. У середні віки, коли «червона планета» з’являлася на небосхилі, то це передбачало війни і тисячі нещасть.

Тепер же Марс, втративши своє магічне значення, залишається планетою, з якої, за припущенням деяких учених, можливо, переселилися наші предки. Але залишимо ці загадки для парапсихологів, а ми з вами познайомимося з деякими цікавими фактами та науковими даними, пов’язаними з нашим найближчим сусідом – Марсом.

1. Червоний колір

Криваво-червоний колір Марса не пов’язаний з якимись потойбічними силами. За таке забарвлення Марс повинен «подякувати» окисленню звичайного заліза.

2. Розріджена атмосфера

Жодна з живих на Землі істот не змогла б вижити в розрідженій атмосфері Марса. Тиск на поверхні планети настільки низький, що кисень в крові моментально перетворився б на бульбашки газу, що викликало б газову емболію і неминучу смерть.

3. Смертельні дози радіації

Оскільки на Марсі відсутній озоновий шар, то при сході Сонця, планета отримує смертельні дози радіації. Крім того, відсутність захисного шару позначається і на температурному режимі планети. Опівдні, температура піднімається до +30, зате вночі опускається до -80. А в районі полюсів, взагалі, не піднімається вище-1430С.

4. На Марсі є хмари

Не дивлячись на те, що атмосферний тиск над поверхнею «червоної планети» в 100 разів менше земного, це не перешкоджає утворенню вітру і хмар.

5. Гравітація на Марсі становить 0.38g

Гравітація на Марсі становить 0.38g – це є причиною того, що космонавт, що має масу тіла на Землі 45 кг, на Марсі буде важити 17 кг і зможе стрибати в 3 рази вище!

6. На Марсі були озера і річки

 Річки на Марсі

Одним з фактів, на підставі яких будуються припущення про Марс, як про прабатьківщину людства, є наявність на цій планеті висохлих русел річок і озер. А ще на Марсі є запаси води, у вигляді крижаних шапок на полюсах.

7. Доба на Марсі триває 24 години

Марс має схожий з земним період обертання навколо своєї осі. Він становить 24 години 37 хвилин 22,7 секунд. Марсіанський рік триває 687 земних діб.

8. Марс має 2 супутника

На відміну від Землі, у Марса є 2 невеликих супутники – Фобос і Деймос. Фобос в перекладі значить «страх», встає на заході, а сідає на сході. Період його обертання навколо Марса – два рази за одну добу. Деймос, що перекладається як «жах», встає на сході, а сідає на заході. Період обертання становить 2,7 доби.

9. Пилові бурі

На Марсі дуже часто трапляються найсильніші пилові бурі, під час яких швидкість вітру досягає 180 км на годину. Продовжуватимуться такі бурі можуть протягом декількох тижнів і охоплюють всю планету. Причиною для їх виникнення є наближення Марса до Сонця.

10. Марс-3

В результаті масштабних пилових бурь, сорок років тому обірвався зв’язок з радянським марсоходом «Марс-3». І весь цей час він вважався втраченим, проте нещодавно, групою ентузіастів, марсохід був виявлений на дні гігантського кратера «Птолемей» про що є стаття на Хабрі – «Як ми шукали Марс-3». Цікавим є той факт, що посадка марсохода була проведена по вищому розряду, а причиною його виходу з ладу вважаються поломки, отримані  вже на планеті, імовірно, істотою, яка не хотіла поки розкривати загадку «червоної планети».