Перейти до вмісту

10 цікавих фактів про Меркурій

Цікаві факти про Меркурій

Планета Меркурій для багатьох з нас залишається маловідомою і загадковою. Ось 10 фактів про Меркурії, які допоможуть дізнатися нове та незвідане про цю загадкову планету.

10 цікавих фактів, які необхідно знати про планету Меркурій

  1. Планета Меркурій є найменшою планетою в нашій Сонячній системі – вона, лише трохи більша за місяць.
  2. Меркурій – найближча до Сонця планета, що знаходиться на відстані 58 мільйонів кілометрів (36 мільйонів миль) або 0,39 АС.
  3. День на Меркурії (час, необхідний Меркурію для одного повного обороту навколо своєї осі) займає 59 земних діб. Меркурій робить повний оборот навколо Сонця (рік на Меркурії) всього за 88 земних діб.
  4. Меркурій є твердою планетою, також відомий, як планета земного типу. Меркурій має міцну поверхню сильно покриту кратерами, таку ж, як Місяць.
  5.  Тонка атмосфера Меркурія або екзосфера, складається в основному з кисню (O2), натрію (Na), водню (Н2), гелію (He) і калію (К).
  6.  Меркурій не має супутників.
  7.  Навколо планети не існує кільця.
  8.  Тільки два космічні апарати відвідали цю скелясту планету: Mariner-10 (Марінер-10) в 1974-1975 рр. і MESSENGER (Мессенжер), який пролітав мимо Меркурія три рази, перш ніж вийшов на орбіту планети в 2011 році.
  9.  Немає жодних доказів життя на Меркурії. Денні температури можуть досягати 800 градусів за Фаренгейтом (430 градусів Цельсія) і знижуватися до -290 градусів за Фаренгейтом (-180 градусів за Цельсієм) в нічний час. Малоймовірно, що життя, яке ми знаємо, може існувати на цій планеті.
  10. Стоячи на поверхні Меркурія в найближчій точці до Сонця, зірка буде здаватися в три рази більшою, ніж з поверхні Землі.

Цікаві факти та особливості Меркурія

Цікаво, що про планету Меркурій знали з часів шумерів – приблизно 5000 років тому, і він часто асоціювався з богом Набу і це доведений факт.

Що означає ім’я «Меркурій»?

Римляни назвали планету на честь швидконогого посланника бога Меркурія. Меркурію також давали різні назви – ранкова зірка або вечірня зоря. Грецькі астрономи, однак, знали, що це – назва одного і того ж небесного тіла. Геракліт вважав, що Меркурій і Венера обертаються навколо Сонця, а не навколо Землі.

Особливості планети Меркурій

Через безпосередню близькість до Сонця температура поверхні Меркурія може досягати 840 F (450 C). Однак існує цікавий факт про Меркурії: оскільки планета не має атмосфери і не може утримувати тепло, вночі температура опускається до мінус 275 F (мінус 170 C). Різниця температур на Меркурії найбільша в Сонячній системі – більше 1100 F (600 C).

Особливості Меркурія

Меркурій є найменшою планетою – він трохи більше, ніж Місяць. Через відсутність атмосфери і близькість до Сонця він схильний до зовнішніх впливів, і тому зрешетований кратерами. Близько 4 мільярдів років тому астероїд шириною приблизно 60 миль (100 кілометрів) завдав удару Меркурію з силою, порівнянною з трильйоном мегатонних бомб. При цьому утворився величезний кратер шириною приблизно 960 миль (1550 км). Тепер він відомий як Басейн Калоріс. Він міг би вмістити весь штат Техас.

Ще одним цікавим фактом про найближчу до Сонця планету є те, що розміри Меркурія, імовірно, скоротилися на 0,6-1,2 миль (1-2 км), оскільки він охолоджується протягом мільярдів років з його народження. Це призвело до стискання його поверхні і утворення уступів або скель, довжиною  в кілька сотень миль і висотою в милю.

Дивні западини на поверхні Меркурія

Кратери на меркурії
Кратери на меркурії

Меркурій обертається навколо Сонця кожні 88 земних діб зі швидкістю майже 112 000 миль / год (180 000 км / год) – швидше, ніж інші планети. Його овальна орбіта сильно витягнута еліптично. Він наближається до Сонця на 29 мільйонів миль (47 млн. Км) і віддаляється на 43 млн миль (70 млн. Км). Якби можна було спостерігати Сонце з Меркурія, в найближчій позиції до Сонця, воно б було в три рази більше, ніж ми звикли бачити з Землі.

Як не дивно, над розжареною поверхнею планети Сонце сходить ненадовго, потім заходить і знову сходить знову перед тим, як піти з неба на захід. На заході Сонце ховається, потім знову з’являється ненадовго, а потім знову заходить. Цей феномен пов’язаний з витягнутою еліптичною орбітою Меркурія і тривалістю обороту навколо своєї осі близько 59 діб.