Перейти до вмісту

11 цікавих фактів про місяць

Місяць – найближчий супутник людства в нашій подорожі в космічному просторі , а також єдине небесне тіло , яке ми відвідували . Тим не менш, незважаючи на свою відносну близькість до нас і гадану простоту , наш супутник продовжує приховувати чимало цікавих фактів , і деякі з них варті того , щоб про них дізнатися .

 Отож, цікаві факти про місяць:

    1 .Землетруси на місяці

 Місяцетруси

    Незважаючи на те , що , по суті , Місяць – це просто мертвий шматок скелі з украй низькою геологічної активністю , рухи кори трапляються і там. Називаються вони місяцетруси (за аналогією з землетрусами ) .

    Існує чотири види місяцетрусів : перші три – глибокі місяцетруси , коливання від ударів метеоритів і теплові місяцетруси , викликані сонячною активністю , – відносно безпечні. А ось місяцетруси четвертого виду можуть бути досить неприємними . Зазвичай вони складають до 5,5 балів за шкалою Ріхтера – цього достатньо , щоб почали тремтіти невеликі об’єкти . Тривають такі поштовхи приблизно по десять хвилин. За даними НАСА , такі місяцетруси змушують наш Місяць « дзвеніти , як дзвін ».

    Найбільш загрозлива в цих місяцетрусах те, що у нас немає ні найменшого поняття про те , що саме їх викликає. Землетруси на Землі, як правило , викликані рухом тектонічних плит , але на Місяці тектонічних плит просто немає. Деякі дослідники вважають , що вони можуть мати деякий зв’язок з приливною активністю Землі , яка як би «тягне» Місяць на себе. Проте теорія нічим не підкріплена – приливні сили пов’язані з повенями , а місяцетруси зазвичай спостерігаються в інший час.

    2 . Подвійна планета

    Більшість людей впевнені , що Місяць – це супутник. Проте , багато хто стверджує , що Місяць повинний бути класифікований як планета . З одного боку , він занадто великий для справжнього супутника – діаметр Місяця дорівнює четверті діаметру Землі , так що Місяць можна назвати найбільшим супутником у Сонячній системі , якщо враховувати це співвідношення . У Плутона , правда , теж є супутник під назвою Харон , діаметр якого дорівнює половині діаметра самого Плутона. Тільки от Плутон більше не вважається справжньою планетою , так що Харон ми в розрахунок брати не будемо .

    За своїх великих розмірів Місяць насправді не перебуває на навколоземній орбіті. Земля і Місяць обертаються навколо одне одного і навколо якоїсь точки в центрі між ними. Ця точка називається барицентром , а ілюзія того , що Місяць знаходиться на орбіті Землі , викликана тим , що центр ваги в даний час знаходиться всередині земної кори. Саме цей факт і не дозволяє класифікувати Землю з Місяцем як подвійну планету , проте в майбутньому положення може змінитися.

    3 . Місячне сміття 

    Всім відомо , що людина на Місяці уже побувала . Але не всі знають , що Людина (спеціально напишемо це слово з великої літери ) використовувала Місяць, як стандартне місце для пікніка ; побувавши на Місяці астронавти залишили там чимало сміття. Вважається , що на поверхні Місяця покоїться близько 181 437 кг штучних матеріалів.

    Зрозуміло , винні не тільки астронавти – спеціально вони не розкидали по Місяцю обгортки від сендвічів і бананові кірки. Більша частина цього мусору залишилася від різних експериментів , космічних зондів і місячних роверів , деякі з яких функціонують досі .

    4 . Місячна могила

    Юдженіо «Джин» Шумейкер , відомий астроном і геолог , у своїх колах є кимось на кшталт легенди: він розробив методи наукового дослідження космічного впливу , а також придумав прийоми , які астронавти « Аполлонів » використовували для дослідження Місяця.

    Шумейкер сам хотів стати астронавтом , але не зміг отримати цю роботу через незначні проблеми зі здоров’ям. Це залишалося найбільшим розчаруванням протягом усього його життя , але Шумейкер , проте , продовжував мріяти про те , що коли-небудь все ж таки зможе сам відвідати Місяць. Коли він помер , НАСА виконали його найзаповітніше бажання і відправили його прах на Місяць зі станцією « Lunar Prospector » в 1998 -му році. Його прах залишається там , розвіяний серед місячного пилу .

    5 . Місячні аномалії

    На деяких знімках , зроблених різними супутниками , видно дуже дивні речі на поверхні Місяця. Здається, що на Місяці є штучні конструкції , розмір яких варіюється від зовсім крихітних , зазвичай мають форму паралелепіпеда , до обелісків менше 1,5 км заввишки.

    Любителі паранормальних явищ навіть «знайшли » серед цих об’єктів великий замок , « висить » високо над поверхнею Місяця. Все це начебто вказує на розвинену цивілізацію , яка раніше жила на Місяці і нібито побудувала складні структури .

    НАСА ніколи не спростовували ці дивні теорії , незважаючи на те , що всі знімки , швидше за все , підроблені прихильниками «теорії змови».

    6 . Місячний пил

 Місячний пил

    Найзахопливіша річ та найбільш небезпечна на Місяці – це місячний пил . Як всім відомо , пісок проникає всюди і на Землі , але пил на місяці – субстанція вкрай небезпечна : вона дрібна , як мука , але при цьому дуже груба . Завдяки своїй текстурі і низькій гравітації вона проникає абсолютно куди завгодно

    У НАСА були численні проблеми , пов’язані з місячним пилом : вона розривала черевики астронавтів майже повністю , проникала всередину кораблів і скафандрів і ставала причиною «місячної сінної лихоманки» у нещасних астронавтів , якщо ті її вдихали . Вважається , що при тривалому контакті з місячним пилом , навіть найміцніший предмет може зламатися.

    До речі , ця диявольська субстанція пахне , як палений порох .

    7 . Труднощі з низькою гравітацією

 Факти про місяць

    Хоча гравітація на Місяці дорівнює тільки одній шостій від земної гравітації , рухатися по його поверхні – справжній подвиг. Базз Олдрін говорив , що заснувати на Місяці поселення буде надзвичайно складно : ноги астронавтів у громіздких скафандрах потопали в місячному пилу майже на 15 см.

    Недивлячися на слабку гравітацію, інерція людини на Місяці висока, тому рухатися швидко або змінювати напрямок там складно. Якщо астронавти хотіли рухатися швидше , їм доводилося зображати з себе незграбних кенгуру , що теж було проблемою , оскільки на Місяці повно кратерів та інших небезпечних об’єктів.

    8 .Походження Місяця

    Звідки виник Місяць ? Простого і точної відповіді немає , але , тим не менш , наука дозволяє зробити кілька припущень

    Є п’ять основних теорій про походження Місяця. Теорія поділу стверджує , що Місяць колись був частиною нашої планети і відокремився від неї на дуже ранньому етапі історії Землі – насправді Місяць якраз міг  б знаходитися на місці сучасного Тихого океану. Теорія захоплення каже , що Місяць просто « літав» по Всесвіту , поки не був захоплений земною гравітацією . Інші теорії свідчать, що наш супутник або сформувався з уламків астероїдів , або залишився від зіткнення Землі з невідомою планетою розміром з Марсю

    Сама достовірна на даний момент теорія походження Місяця називається Теорією Кілець : протопланета ( планета , яка тільки формується ) під назвою Тейя зіткнулася з Землею , і утворилася після цього хмара сміття в кінцевому підсумку зібралася разом і перетворилася на Місяць.

    9 . Місяць і сон

    Вплив Місяця і Землі один на одного неможливо заперечувати . Проте , вплив Місяця на людей є джерелом постійних дискусій. Багато хто вважає , що повний місяць є причиною дивної поведінки людей , але наука не може дати переконливих доказів за чи проти цієї теорії. Зате наука згідна з тим , що місяць може порушити цикл людського сну .

    Відповідно до експерименту , проведеного в Університеті Базеля в Швейцарії , фази Місяця впливають на цикли сну людини строго певним чином. Найгірше люди сплять , як правило , саме в повний місяць. Ці результати повною мірою можуть пояснити так зване « місячне безумство» : відповідно до експерименту і запевненнями багатьох людей , саме в повний місяць їм найчастіше сняться кошмари .

    10 . Місячні тіні

    Коли Ніл Армстронг і Базз Олдрін вперше ступили на Місяць , вони зробили дивне відкриття : тіні на Місяці набагато темніші земних тіней через відсутність атмосфери . Всі місячні тіні – абсолютно чорні. Як тільки астронавти крокували тінь , вони більше не могли бачити власні ноги , незважаючи на яскраво палаючий в небі сонячний диск .

    Звичайно , астронавти змогли пристосуватися до цього , але такий контраст між темними і світлими ділянками поверхні все ж залишився проблемою. Астронавти помітили , що деякі тіні – а саме , їх власні – мають гало. Пізніше вони дізналися , що моторошне явище пояснюється ефектом опозиції , при якому у деяких темних тіньових зон з’являється яскравий ореол , за умови , що спостерігач дивиться на тіні під певним кутом.

    Тіні Місяця стали бічем багатьох місій «Аполлон». Деякі астронавти виявили , що виконати завдання з обслуговування корабля неможливо , тому що вони не могли бачити , що роблять їх руки. Інші ж думали , що випадково приземлилися в печері.

    11 .Місячний магнетизм

 Місяць Всесвіт

    Одна з найцікавіших таємниць Місяця полягає в тому , що у Місяця відсутнє магнітне поле . Дивно те , що при цьому камені , які астронавти вперше привезли з Місяця на Землю в 1960 -х роках , володіли магнітними властивостями. Може , камені мають інопланетне походження ? Як вони можуть володіти магнітними властивостями , якщо на Місяці немає магнітного поля?

    За минулі роки наука встановила , що магнітне поле у Місяця колись було , але поки ніхто не може сказати , чому воно зникло. Існує дві основні теорії : одна говорить, що магнітне поле зникло через природні рухи залізного ядра Місяця, а другий стверджує , що це може бути пов’язано з серією зіткнень Місяця з метеоритами.