Перейти до вмісту

Цікаві деталі та факти з життя Івана Франка

Іван Франко

Україна багата талановитими художниками, письменниками та поетами. Один з яскравих представників – Іван Франко.

Всю біографію письменника ви зможете легко знайти у книжках з літератури або в інтернеті, але насправді цікавих фактів з біографії письменника не так багато.

Ми розглянемо факти з життя Франка з різних видань, деякі з них можуть показатися образливими, не сприймайте це як затьмарення імені поета, просто такі факти допоможуть розглянути життя Івана Франка з різних сторін.

150 років тому народився видана особистість, український майстер пера Іван Франко. Життя поета було тісно пов’язано з  Західною Україною, проте Київ в житті поета відбився дуже яскравим штрихом. Саме в столиці він зустрів ту, яка стала супутницею життя до кінця його днів.

Вперше Франко прибув до Києва в лютому 1885, щоб попрацювати в бібліотеці Колегії Павла Галагана.

Наступний раз Франко відвідав Київ у квітні 1886 Він зустрічався з композитором Лисенко, драматургом Старицьким і матір’ю Лесі Українки Оленою Пчілкою. В цей час і відбулася ключова подія в житті поета, він обвінчався з Ольгою Хурожинською.

Молодята ще деякий час пожили в Києві, а потім поїхали до Львова, де побудували будинок.

Цікаво знати, що на честь Івана Франка в Києві названі вулиця, площа, театр, бібліотека та школа. На площі, поруч з театром, що носить його ім’я, встановлено бронзовий пам’ятник поетові. У бібліотеці АН України зберігається 12 тис. Томів зібраних ним книг. У столиці живуть нащадки Івана Яковича – онук Роланд Тарасович Франко і внучка Дарина Тарасівна Франко.

Представляємо цікаві факти про Івана Франка з його життя та біографії

 • Іван Франко почесно прикрашає українську валюту (гривню) номіналом 20.

 • Чи знаєте ви, що на честь письменника названо безліч вулиць не тільки на території України? Виявляється, в Казахстані, Росії і навіть Канаді існують вулиці з назвою “Франко”.

 

 • Великий письменник, літератор і критик встиг відвідати за час свого життя і “стіни, оковані в кайдани” – Іван сидів у в’язниці майже цілий рік. Він не зробив нічого кримінального, на його рахунку не було діянь, які потрібно було б розглядати в стінах охоронців правопорядку. Однак, через те, що Франко мав волелюбні звичаями письменницького мистецтва і знаходився в хороших відносинах з молоддю, владі це було не “за смаком”. Довелося вживати термінових заходів – закривати у в’язниці з волоцюгами.

памятник Франку

 • Після того, як Франко провів дослідження і видав есе про Міцкевича, на його письменницьке життя в Польщі було накладено вето. Франко - цікаві факти
 • Іван Франко тісно співпрацював з Шевченком. Крім того, він був і редактором “Літературно-наукового Вісника”,  який належав товариству великого Кобзаря.

П’ять маловідомих фактів з життя Івана Франка:

 • Всі ми знаємо яким поліглотом був Франко, він першим зумів перекласти на українську мову «Капітал» К. Маркса.
 • Не був атеїстом, хоча до церковних догм ставився критично. Релігію сприймав, як духовну спадщину народу. Сам співав у церковному хорі.
 • Володів 14-ма мовами, перекладав українською з 48 мов, у тому числі і з східних. Коли у Львівському університеті не зміг отримати професорську посаду, став заробляти на життя журналістикою.
 • Останні 7 років життя провів з паралізованою правою рукою, через,  що довелося писати лівою або диктувати твори помічникам.
 • Був затятим рибалкою, умів плести сітки для ловлі риби.

І під кінець, декілька компрометуючих фактів про Івана Франка, які я зустрів на просторах інтернету:

 • Франка похоронили в чужому склепі, аж з часом його останки перенесли в окрему могилу;
 • У паспорті Івана Франка стоїть запис «русич»;
 • Іван Франко у своєму щоденнику записав: «Мене сьогодні сильно образили, мене обізвали українцем хоча всі знають що я – русич ».
 • В одному з австрійських видань Франка звинуватили  в антисемітизмі.

Цікаві факти про дитинство Івана Франка

 1. Незважаючи на всю серйозність і відповідальність, якими володів Франко, в дитинстві його улюбленим заняттям була їзда на велосипеді. Йому подобалося відправлятися в далеку поїздку за грибами або ж на риболовлю.
 2. Франко досить рано позбувся своєї родини, і мати, і батько покинули цей світ, коли Іван ходив ще в школу. Тому його вихованням, в основному, займалася школа-інтернат, яка вже дуже докучала своїми методами  жорстокості.
 3. Франко, будучи учнем гімназії, зміг зібрати величезну бібліотеку книг, яка вміщала в себе більше 500 примірників творів, як української літератури, так і німецької, польської та інших європейських мов. Більш того, деякі твори він переклав українською мовою, а також написав кілька сюжетних оповідань польською і німецькою мовами.