Цікаві факти про Антлантичний океан

Цікаві факти про Антлантичний океан

Атлантичний океан з’явився на нашій планеті не відразу. Сотні мільйонів років тому Європа, обидві Америки, Антарктида та Африка представляли собою єдиний масив суші.

За останні 40 млн. років на Землі відбувався такий процес, як розкриття океанського басейну і, відповідно, суша ділилася на існуючі нині материки. Ця тенденція спостерігається і сьогодні.

Як тільки не називали Атлантичний океан в минулі часи! Стародавні греки іменували його «морем за Геракловими стовпами». Пізніше з’явилися такі назви, як Атлантик, Море Мороку і Західний океан. Сучасна назва океану була дана тільки на початку 16 століття картографом Вальд-Земюллером.

Про те, чому Атлантичний океан іменується саме Атлантичним, суперечки ведуться до цих пір. За однією з версій, назву йому дав древній затонулий материк – Атлантида. Деякі історики вважають, що прототипом океану став титан Атлант, який жив, на переконання стародавніх греків, на крайньому заході та утримував на плечах небесне склепіння.

У порівнянні з Тихим океаном Атлантичному належить почесне друге місце у багатьох областях. Це другий за величиною океан планети, і за глибиною – теж. Самим «бездонним» місцем в Атлантиці вважається Південно-Сандвічев жолоб, глибина якого від поверхні становить майже 8500 км. А ось по солоності Атлантичний океан утримує беззастережну пальму першості.

По ньому проходить тепла течія Гольфстрім, що дарує теплий і м’який клімат європейським державам, які мають вихід до океанічних просторів. Для порівняння: кількість тепла, що переноситься цією течією, може виробити тільки 1 000 000 атомних електростанцій разом узятих.

Атлантика проходить через усі земні кліматичні пояси. Крім того, це своєрідна межа, що розділяє два світи – Старий і Новий.

Атлантида, в один час вважалася міфологічною землею, існувала насправді. І вона дійсно пішла під воду за дуже короткий проміжок часу. Причиною трагедії, що забрала життя багатьох людей, став природний катаклізм. Філософ Платон вважав, що загибель Атлантиди була послана їй богами в покарання за занадто порочний спосіб життя.

На території Белізського рифа в Атлантиці розташований незвичайний природний об’єкт -блакитний діра. Вона являє собою підводну печеру глибиною 120 метрів. У цьому місці кордону темні і світлі води мають строго окреслений контур. І спостерігач, що дивиться на поверхню океану зверху, дійсно бачить велику блакитну діру.

Незважаючи на різницю в площі Атлантичного і Тихого океанів, кількість риби, щорічно виловлюється в Атлантиці, нітрохи не менша. Особливо популярні у рибалок оселедець, сардина, камбала і тріска. В Атлантичному океані мешкають і різноманітні делікатеси: устриці, кальмари, мідії, каракатиці та ін.

Сьогодні прямими безпосадковими перельотами через Атлантику нікого не здивуєш. А на зорі авіації такий політ був пов’язаний з великим ризиком і прирівнювався практично до подвигу. Першим зважився його зробити американець Чарльз Ліндберг в 1927 році.

Першим мореплавцем, який ризикнув переплисти Атлантичний океан, став Колумб.

На півночі Атлантики знаходиться острів-гігант Гренландія, рівних за величиною якому на планеті немає.

Вулканізм в антлантичному океані

Вулканізм в антлантичному океані

Самий далекий острів на Землі теж знаходиться в Атлантичному океані. Це острів Буве, який з мисом Доброї Надії поділяють 1600 км.

Кількість океанічної води в Атлантиці дорівнює кількості льодів в Антарктиді, якщо ці льоди розтопити.

В Атлантичному океані є море, яке не має берегових кордонів, – Саргасове. Його межі окреслюють тільки океанські течії.

З Атлантичним океаном пов’язано безліч загадок. Одна з них породжена так званим Бермудським трикутником – зоною в районі Бермудських островів, де пропало безвісти багато літаків і суден.

До вашої уваги ще декілька цікавих фактів про Атлантичний океан

  • Атлантичний океан завжди приваблював мандрівників і дослідників. Одним з таких сміливців є Джонатан Трапп, який найближчим часом має намір подолати 4020 км самостійно, повиснувши на зв’язці з 370 повітряних куль, наповнених гелієм. Переліт через Атлантику – це виклик для повітроплавців протягом десятиліть. П’ять інших бажаючих загинули, намагаючись здійснити таку спробу, і ніхто не перетнув Атлантику, причепившись до зв’язки повітряних куль.
  • Цікавий факт те, що за підрахунками дослідників кількість океанічної води в Атлантиці приблизно дорівнює кількості води в льодах Антарктиди.
  • На думку деяких учених, Атлантичний океан стрімко «старіє» і незабаром може зникнути з лиця Землі. Група дослідників з Австралії виявила на дні океану швидко формуючі зони субдукції. Зазвичай саме вони є ознакою «старіння». Вчені не виключають того, що в їх утворенні винне давно вже «вмираючему» Середземному морю. Це здається вельми дивним – адже, відповідно до загальноприйнятої точки зору, дане водоймище є досить молодим.
  • Зазвичай нові океани народжуються тоді, коли континенти розриваються на частини, а з розломів виливається гаряча магма, яка застигає і перетворюється на океанічну кору. Саме таким чином з’явився на світ Атлантичний океан, коли в мезозойську еру суперконтинент Пангея розколовся на південний материк Гондвану і північний – Лавразію. І навпаки, старі океани помирають в той період, коли континенти стикаються, і океанічна кора під їх тиском занурюється назад в мантію. Таким чином зник вищезгаданий Тетіс – Африка та Індія наблизилася до Євразії, абсолютно не залишивши місце водному басейну, який  розділяв ці континенти.

Один отзыв

  1. Ангеліна
    12 Гру 2015 в 18:45

    дуже дякую що ви мені допомогли з моїм проектом

Ваш відгук

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.