Перейти до вмісту

Цікаві факти про людину та її організм

Мабуть, навряд чи можна знайти на землі істоту, яка б володіла такою кількістю таємниць. Всі філософи, хіміки, біологи і соціологи безсилі перед величчю людського розуму, можливостями людського організму, адже людину дуже нелегко звести до якогось переліку якостей та характеристик, так як всі вони строго індивідуальні і по-своєму недосконалі.

Афоризми, цікаві факти про людину і розумні думки про «гомо сапіенс» можна знайти у висловлюваннях багатьох великих людей. Цицерон зазначав, що людина – це відображення свого внутрішнього світу, Шекспір називав людину твариною.

Незвичайні факти про людину завжди викликають інтерес, підтверджуючи непорушність істини: людина – велика таємниця і осягнути всю її сутність неможливо. Та й чи потрібно це робити?

Парадоксів багато, але саме це і притягує вчених, поетів, письменників, художників і мислителів усіх часів на дослідження сутності людини. Які ж незвичайні факти про людину накопичені в великому багажі наших знань про неї? Їх дуже багато, тому ми відкриємо тільки деякі таємниці, сподіваючись, що ці цікаві факти про людину змусять вас дізнаватися в подальшому і інші, відкриваючи для себе дивовижний світ можливостей, здібностей і якостей людини. І почнемо ми з історії.

Цікаві факти про стародавніх людей

Стародавні люди

 • Мало хто знає, що вперше ідея походження людини від мавпи була висунута Ж. Б. Ламарком, хоча якихось серйозних наукових доказів вона не мала і була радше абстрактною. А ось фундаментальні праці в цій галузі належать усім відомому Ч. Дарвіну, який узагальнив всі матеріали, зібрані до нього і виклав свої докази в наукових роботах.
 • Австралопітек є предком сучасної людини, останки саме цих древніх людей були виявлені в Південній Африці, а потім і в Індонезії та Китаї. Цікаво, що зріст наших предків був не більше 150 см.
 • А ось вперше останки найдавнішої людини були знайдені на острові Ява, в кінці XIX століття і назвали цих людей пітекантропи. Це назва знайома багатьом з шкільного курсу біології та історії.
 • Неандертальці жили близько 150 тисяч років тому, були вони вже більш розумними, але невідомо – чи вміли говорити. В їх меню основною стравою було м’ясо, при цьому дуже широко поширений був канібалізм. Найцікавіші факти про стародавню людину були знайдені в Африці, крім того, і  їх  останків їнайбільше на цьому континенті, тому саме Африку вважають прабатьківщиною людей.
 • Кроманьйонці – це вже наші безпосередні предки, останки їх знайдені на території Франції, біля села Кроманьон. Ретельне вивчення будови черепа свідчить про те, що кроманьйонці вміли говорити, а їх зріст був близько 180 см.
 • Останні дані свідчать, що час виникнення людини розумної відноситься приблизно до періоду 150-200 тисяч років тому, а взагалі вік людини, тобто поява самих найдавніших людей – це приблизно 2,5-3 млн. років тому.

Цікаві факти про людський організм

Чимало загадок таїть в собі і людський організм. Цікаві факти про мозок людини, м’язи і органи, можливостях клітин людського організму дивовижні і завжди привертають увагу.

Організм людини

 • Багато хто навіть не знає, наскільки цікаві можуть бути деякі дані про людину. Знаменита в побуті фраза «нервові клітини не відновлюються» відома багатьом, але ось мало хто знає, що швидкість нервових імпульсів у людини дорівнює 90 метри в секунду.
 • А ось цікаві факти про скелет людини свідчать, що при народженні у нас відсутні колінні чашечки, і з’являються вони тільки у віці від 2 до 5-6 років. Але зате скелет у малюків при народженні має близько 300 різних кісток, тоді як у дорослого їх майже на сотню менше. Тридцять три чи тридцять чотири хребці в хребті людини забезпечують вертикальну ходьбу, а найбільше кісток мають ступні і зап’ястя рук.
 • З жиру середньостатистичної людини цілком можна виготовити сім шматків мила, а самий ніжний і чутливий з усіх пальців – вказівний.
 • Більше всіх сміються маленькі діти, приблизно 280-300 разів на день, а от дорослі – не частіше 100 разів, а дехто і того менше.
 • Відбиток пальців з’являється у людини вже до третього місяця життя.
 • Цікаво, що довжина кровоносних судин в нашому організмі дорівнює 100 тисяч кілометрів.

Модель коровоносних судин

А ось 10 фактів про людину, які, можливо, змусять вас по-іншому поглянути на себе з боку:

 • Діаметр волосся чоловіків вдвічі більше ніж у представниць слабкої статі. А потіє чоловіча стать більше на 40%.
 • Язик – є найсильнішим м’язом людського організму.
 • Коли людина посміхається, у неї задіяно 17 м’язів, так що «посміхайтеся, панове, посміхайтеся!».
 • Навіть в ері мобільних телефонів, наш людський мозок виробляє таку кількість імпульсів, яке не генерують всі телефони світу разом узяті.
 • Шлунок людини «оновлює» свій одяг (слизову оболонку) раз на два тижні.
 • Щоранку ми на сантиметр-півтора вищі, ніж увечері. Це пояснюється наявністю рідини між дисками хребців, яка за день виходить і людина стає до вечора трохи нижчою.
 •  Сильніше почувають біль люди з блакитним кольором очей.
 •  Дальтоніків (тобто тих, хто не розрізняє певні кольори) серед чоловіків в 10 разів більше, ніж серед жінок.
 •  У нашому організмі, як у великій «квартирі» живе близько 2 кг різних бактерій.
 • Площа поверхні легенів людини становить близько 100 квадратних метрів.

Як бачимо, багато цікавих фактів про людину заслуговують того, щоб про них знали, і розуміли, що людина – явище унікальне.

Ще Ремарк говорив, що «кожна людина народжується для якогось діла», і історія людства сповнена цікавих історій з життя самих різних людей, а цікаві факти про людину завжди корисно знати.

Досягнення та можливості людини, причому навіть найнеймовірніші, записуються і в знаменитій книзі рекордів Гіннеса, і в історії, і просто в пам’яті нащадків.

Сучасників хвилюють цікаві факти про психологію людини, адже в реальному світі ми часом стикаємося з самими незвичайними проявами людської свідомості.

 • Ось, наприклад, жінкам для відвідин туалету потрібно приблизно три-чотири хвилини, а чоловікам – менше хвилини. Карієс породжено зміною способу життя, переходом від кочового життя до осілого.
 • Дослідження вчених Мічиганського університету довели, що оптимістичний погляд на світ – це не тільки риса характеру, а насамперед результат більшої концентрації в мозку людини нейропептидів особливої групи – групи Y.
 • Британські вчені  довели, що найкращими ліками від стресів є читання, яке ефективніше прослуховування музики, чашки чаю або кави і прогулянок на свіжому повітрі. Всього лише 6-10 хвилин читання можуть відвернути вас від поганих думок, при цьому абсолютно неважливо, яку книгу ви будете читати, головне – понуритись в читання «з головою».
 • Якщо хтось бажає побувати в епосі матріархату, то ласкаво просимо на острів Нова Гвінея, в племена тхамбулі або арапешей, де жінки верховодять всіма справами, дуже енергійні та діяльні, а ось чоловіки ніжні і ранимі.
 • Такі почуття, як довіра чи недовіра визначаються наявністю певної кількості гормону окситоцину, адже чим його більше, тим ви більш довірливі.
 • Страшні епідемії, які спустошували цілі країни, забираючи життя тисяч людей, могли протікати і цілком мирно, все залежало від регіону. Наприклад, страшна віспа хоч і «лякала» своїми масштабами Європу, все ж більше життів забрала в Америці, куди її завезли конкістадори, і де за один рік від неї загинуло понад 60% тубільців.
 • Різкий запах з рота після цибулі або часнику йде не з шлунку, а з легких, куди потрапляє газ після перетравлення їжі, а алкоголь завжди сильніше впливає на жінок тому, що в організмі чоловіків більше води, і доза алкоголю там розчиняється.

Погодьтеся, цікаві факти про людину ніколи не стають нудним читанням, вони дозволяють дізнатися більше, а значить, роблять наше життя ще більш барвистим і дивовижним. І найголовніше, приємно усвідомлювати, що ми з вами є найцікавішими істотами на Землі.