Перейти до вмісту

Цікаві факти про сон та його прояви в сновидіннях

Цікаві факти про сон

Сон – це особливий стан організму. Не тільки ми – люди бачимо сни, а також багато видів тварин і комах. Існує безліч цікавих фактів про сни та сновидіння, які з ними зв’язані. Ми можемо навести понад 100 цікавих фактів про даний феномен, але вибрали лише 15 найцікавіших, які безперечно варті вашої уваги.

У певні моменти історії снам надавали особливого, сакральне значення. Так, за часів Римської імперії окремі сни ставали предметом розгляду та аналізу в Сенаті, оскільки розцінювалися, як послання богів. Люди, які розтлумачували сни, нерідко супроводжували полководців у військових кампаніях, щоб допомогти володарям побачити у снах добрі чи погані прикмети про результат бою.

У культурній спадщині роль сновидінь важко переоцінити, оскільки ця тема стала основою для створення безлічі шедеврів літератури, музики і живопису.

Так що ж таке сон, з точки зору фізіології, і чим цікавий процес сновидіння?

 • Ми пам’ятаємо лише 10% усіх наших снів.

Після пробудження у нас є декілька хвилин, щоб «вхопити за хвіст» приблизно половину сюжету сну, але вже через десять хвилин 90% вмісту буде втрачено, і сенс сну розвалиться, як картковий будиночок.

 • Сліпі, також бачать сни

Люди з тяжкими вадами зору, а також сліпі протягом життя, бачать сни з всіма людьми. Люди, сліпі від народження, не бачать зображень в звичному нам розумінні, але також отримують в снах різні емоції: образи в їхній підсвідомості формуються через запахи, звуки і тактильні відчуття.

 • Всі хто сплять повинні бачити сновидіння

Повна відсутність сновидінь є проявом деяких важких психічних захворювань. Всі нормальні люди, занурюючись в дрімоту, бачать сни, але більшість після пробудження моментально їх забуває.

 • У сні ми бачимо лише реальних людей

Наша підсвідомість не здатна самостійно і довільно генерувати обличчя людей. Це означає, що абсолютно всіх незнайомців в ваших снах ми колись бачили, але не запам’ятали. Це в рівній мірі може бути чоловік, який рік тому їхав навпроти вас у вагоні метро, або жінка на задньому плані в прохідному епізоді нудного фільму.

Протягом життя за різних обставин повз нас проходять мільйони осіб, а значить, наш мозок ніколи не зазнає дефіциту в нових акторах на найнесподіваніші ролі в сценаріях наших сновидінь.

 Цікаві факти про сон

 • Не всі можуть бачити кольорові сни

Цілих 12% зрячих людей бачать виключно монохромні сни. Точніше, так було до середини шістдесятих років. Пізніше частка людей, які бачать сни виключно в чорно-білому варіанті, упала в 4.4% від загальної вибірки дослідження. Дослідники припускають, що причина даної тенденції полягає у повсякденному поширенні кольорового телевізійного мовлення.

 • Сни символічні

Всі, напевно, знають анекдот про Зигмунда Фрейда та його племінницю: «Іноді банан – це просто банан». Однак, крім жартів, сни не можна тлумачити прямолінійно, оскільки будь-який об’єкт у сні може бути символом іншого об’єкта.

Через сновидіння наша підсвідомість звертається до нас мовою метафор і символів; деякі з них мають глобальне однозначне тлумачення на всіх континентах, інші містять зрозумілі лише нам одним знаки.

 •  Сни –  емоційно забарвленні

Як не прикро, але найчастішою емоцією, пережитою  у сні, є туга чи розпач, і, в цілому, негативні емоції в сновидіннях переважають над позитивними.

 • Від чотирьох до семи

Протягом однієї ночі ми бачимо від чотирьох до семи сновидінь, що в сумі займає від півгодини,  до двох годин.

 • Звірі, також бачать сни

Відповідно досліджень, проведеними над різними групами тварин, дуже багато з них у сні переживають аналогічні режими нервової активності. Розумові імпульси високорозвинених тварин під час сну, за малюнком, практично не відрізняються від людських, з чого можна зробити висновок – звірі теж бачать сни, причому багато з них переживають побачене не менш емоційно, ніж наяву.

 • Параліч тіла у сні

Вчені-сомнологи виділяють дві ключові фази сну – глибокий сон і сон з швидким рухом очей (REM). REM-фаза – це абсолютно нормальний стан сну, що займає від 20 до 25% всього часу у сні.

Саме у фазі швидкого сну людина бачить сни; щоб виключити мимовільні фізичні руху тіла, підсвідомість буквально паралізує його на час REM-фази сну, проте з невідомих причин цей механізм часто дає збої.

 • «Зламаний телефон»

Наш мозок по-різному інтерпретує зовнішні подразники в процесі сновидіння і дуже успішно вплітає їх у смислову канву сну.

 • Жінки і чоловіки бачать сни по-різному

В двох випадках з трьох чоловік у сні спілкується, воює або встановлює відносини з іншим чоловіком. В снах жінок такого перекосу немає, і вони бачать приблизно однакову кількість жінок і чоловіків. І ще одна відмінність – чоловіки в своїх снах значно агресивніші, ніж жінки.

 • Віщі сни

Згідно результатів,  декількох досліджень у великих вибірках, від 18% і до 38% респондентів хоча б раз бачили сон-пророцтво, а 70% громадян переживали дежавю. Віра в саму можливість віщого сну досить часте явище – від 63 до 98% опитаних в різних країнах світу вірять у віщі сни.

 • Хропіння проявляється тільки в повільній фазі сну

Тут все просто – або бачиш сон , або хропеш.

 • Органічні сни

Спостерігаючи за сюжетом сну, можна не просто збудитись, а й пережити у сні повноцінний оргазм.