Перейти до вмісту

Цікаві факти про вітер, заворожуючу природну стихію

У різних країнах світу і народів вітер має свою назву. А в Україні, навіть занесений в державний стандарт! Згідно ГОСТу, вітром має право називатися тільки повітряний потік, що дме відносно поверхні Землі зі швидкістю не менше 0,6 м / с.

Короткі факти про вітер

  • Найшвидший на Землі вітер створив циклон «Олівія», що промайнула над Австралією в квітні 1996 року. Автоматична метеостанція  зафіксувала порив вітру в 113 м / с! Або 408 км / год!
  • Можна подумати, що володарем найсильніших вітрів в Сонячній системі є найбільша планета – Юпітері. Але  це не так, це звання у нього відібрав менший за розмірами Нептун. Куди там «Олівії» до нептуніанского вітру, здатного розігнатися до 2200 км / год!
  • Самий злий вітер дме в Антарктиді. Швидкість його не рекордна (60 км / ч), але він поєднується з 50-60 градусним морозом. І цікавий факт, що на цьому суровому  вітрі імператорські пінгвіни пристосувалися висиджувати яйця і ростити своїх пташенят!

Вітер в Антарктиді

  • Є вітер лікар – річний прохолодний освіжаючий морський бриз. А є й небіжчик – східний вітер з озера Селігер. Є кавуновий вітер, що дме на турецькому узбережжі Егейського моря, коли там кавуни дозрівають. Є і бабин вітер – слабкий камчатський, при якому найкраще сушити одяг.
  • Вітер допомагає людині виробляти електрику, не забруднюючи атмосферу і не ризикуючи ядерною аварією. У 2010 році за допомогою вітру в світі було вироблено 2,5% всієї електроенергії. Найбільше її було вироблено в 2011 році в Данії – 28% від усієї  данської електрики.
  • Завжди бажайте попутного вітру морякам і мандрівникам. І ніколи – стрибунам з трампліна! Зустрічний вітер створює перед гірськолижником повітряну подушку, що допомагає йому довше утриматися в повітрі і пролетіти більшу відстань.
  • В США між Скелястим горами і Аппалачами регулярно спостерігається найбільша кількість торнадо. Ця територія, в основному розташовує в штатах Техас, Канзас і Оклахома, неофіційно отримала назву «Алея торнадо».
  • Смерч приносить людям смерть і руйнування. Але бувають і справжні чудеса. У 1923 році в американському штаті Теннессі смерч буквально пожер дах, стелю і стіни сільського будинку. В цей час за столом сиділи мешканці, які не отримали ні подряпини!
  • У 1979 році Ельвіо Адамс вирішила покінчити життя самогубством. Забралася на 86-й поверх Емпайр Стейт Білдінг і зістрибнула вниз. Але тут дмухнув вітер, та так міцно, що заніс її на карниз 85-го поверху. Суїцид закінчився всього лише переломом стегна .

А зараз приведемо цікаві факти про вітер у більш розгорнутому вигляді, в даючись в подробиці існування цієї природної стихії.

Вітроенергетика

За даними на кінець 2010 року, загальна потужність всіх вітрогенераторів світу становить 196,6 гігават. При цьому кількість електроенергії, виробленої всіма вітрогенераторами світу в 2010 року, склала 430 тераватт- годин. Це приблизно 2,5% від загального числа виробленої людством, щорічно,  електроенергії. При цьому деякі країни інтенсивно розвивають саме вітроенергетику і, наприклад, в Португалії вітрогенератори виробляють 19% електроенергії, а в Іспанії – 16%. Світовий лідер з процентного вкладу вітроенергетики в загальну енергетику – Данія з 28%. До речі, саме в Данії були винайдені перші вітряки, що виробляють електрику, а в 1890 році тут була побудована перша в світі вітроелектростанція.

Кольорові дощі

Іноді в Європі йдуть дощі червоного або коричневого кольору, які вважаються поганим знаком. Вони вважалися нез’ясовним природним явищем. Однак нещодавно вчені встановили, що їх причина – піщані бурі в районі пустелі Сахара. Кольоровий дощ утворюється, коли величезний стовп пилу, принесений з Сахари, зустрічається зі штормовий системою. Якщо опади проходять через шлейф пилу, що розташовується нижче рівня облікової, дощ набуває забарвлення.

Пил із Сахари долітає не тільки до європейських міст, а й переноситься через Атлантичний океан і осідає в Америці. Компоненти цього пилу виявляються в грунтах від Флориди до Бразилії. Завдяки вітру, ще до появи авіації, багато далеких країн були певним природним чином пов’язані одне з одною. Про появу піщаної бурі в Сахарі, індіанці Бразилії могли судити по розоватому відтінку крапель дощу.