Перейти до вмісту

Цікаві факти про хімію

Для всіх любителів хімії, редакція сайту “Цікаві факти”, приготувала велику підбірку цікавих фактів про хімію, тематичних картинок та захоплюючих відеозаписів.

Почнемо з одного з актуальних питань, яке стосується хімії, як науки.

У якому випадку етиловий спирт може служити протиотрутою?

Метиловий спирт за смаком і запахом не відрізняється від етилового, проте його дія на організм є набагато загрозливішою для нашого здоров’я. Навіть невелика кількість метанолу може призвести до сліпоти, а доза від 30 мл – до смерті.

Цим пояснюються часті випадки отруєння метиловим спиртом або через незнання, або в разі вживання підробленого алкоголю. Цікаво те, що у разі такого отруєння протиотрутою є звичайний, тобто етиловий спирт. Це пов’язано з тим, що процеси зв’язування обох спиртів в організмі відбуваються за участю одного ферменту – алкогольдегідрогенази, але так як реакція з етанолом відбувається швидше, шкідливих продуктів розщеплення метанолу в крові в результаті виявляється набагато менше.

Пропонуємо вам подивитися відео, як отримують пінопласт – цікаво та інформативно.

 

Гідрогель для зрощування переломів, заслужений винахід в хімічній промисловості.

Біоінженери з Університету Райса створили гідрогель, який миттєво переходить з рідкого стану в полутвердий при температурі, близької до температури тіла людини, а потім руйнується з підходящою швидкістю. Гель може застосовуватися в якості підтримки для зламаних кісток або інших тканин в організмі пацієнта. При кімнатній температурі гідрогель залишається рідким, але при попаданні в тіло пацієнта він твердне і заповнює вільний простір, який пізніше заросте природною тканиною.

Також гідрогель може застосовуватися для доставки стовбурових клітин до скелетних дефектів, що має викликати прискорену регенерацію кісткової тканини. Після виконання своїх функцій гель розкладається і виводиться з організму. Автори відкриття очікують, що гель можна буде налаштувати таким чином, щоб швидкість його розкладання відповідала різним темпам росту кістки.

А тепер цікаві факти з хімії, які ви точно не знали:

  • Наприклад, коли ми ріжемо цибулю і “плачемо” – то заслуга цих фіктивних емоцій належить саме сірці, яка вбирається в грунт, де росте цибуля.
  • У провінції Індонезії існує вулкан, повністю заповнений сірою, який носить назву Кава Иджен. Вона осідає на трубах, після чого робочі збивають її арматурою і несуть на зважування. Там таким чином вони заробляють собі на життя.
  • Гігієнічні “продукти” на основі сірки створені спеціально для чистки проблемної шкіри від вугрів і висипки.
  • Вушна сірка, яку нас привчили видаляти ще з дитинства ватними тампонами, “отруює” наше життя з благородними намірами. У ній містяться особливі ферменти лізозіма; саме вони “не пускають” в наш організм усі бактерії.

Живий кінетичний пісок. Нова супер технологія в хімії.

 

Продовжимо список наших цікавих фактів про хімію.

  • У 1985 році група американських і англійських дослідників відкрили молекулярні сполуки з вуглецю, які сильно нагадують своєю формою футбольний м’яч. На честь нього і хотіли назвати відкриття, проте вчені не домовилися, який термін використовувати – football чи soccer (термін футболу в США). У підсумку з’єднання назвали фуллеренами на честь архітектора Фуллера, який придумав геодезичний купол, складений з тетраедрів.
  • Французький хімік, аптекар і лікар Нікола Лемері (1645-1715) свого часу спостерігав щось схоже на вулкан, коли, змішавши в залізній чашці 2 г залізної тирси і 2 г порошкоподібної сірки, доторкнувшись до неї розпеченою скляною паличкою. Через деякий час з приготовленої суміші почали вилітати частинки чорного кольору, і сама вона, сильно збільшившись в обсязі, так розігрілася, що почала світитися.
  • Виділення газоподібного фтору з фторвмісних речовин виявилося одним з найважчих експериментальних завдань. Фтор має виняткову реакційну здатність; причому часто його взаємодія з іншими речовинами відбувається із запалюванням і вибухом.
  • Йод відкрив в 1811 році французький хімік Б. Куртуа Існує – така версія відкриття йоду. Відповідно до неї, винуватцем відкриття був улюблений кіт Куртуа: він лежав на плечі хіміка, коли той працював в лабораторії. Бажаючи розважитися, кіт стрибнув на стіл і зіштовхнув на підлогу судини, які стояли поруч. В одній з них перебував спиртовий розчин золи морських водоростей, а в іншій – сірчана кислота. Після змішання рідин з’явилася хмара синьо-фіолетового пару, що було не чим іншим як йодом.
  • У головному мозку людини за одну секунду відбувається 100 000 хімічних реакцій
  • У 1903 році в американському штаті Канзас з нафтової свердловини раптово забив фонтан газу. На великий подив нафтовиків, газ виявився негорючим. Нова зустріч з ним припала на роки Першої світової війни. У німецький дирижабль, що скидає бомби на Лондон, потрапив запальний снаряд, але дирижабль не спалахнув. Повільно стікаючи газом, він відлетів геть. Секретні служби Англії переполошилися: до цього німецькі дирижаблі вибухали від попадання снарядів, так як були наповнені воднем. Експерти-хіміки згадали, що задовго до війни німецькі пароплави чомусь везли, як баласт монацитовий пісок з Індії та Бразилії. Цим газом був гелій. У монацитовому піску, який довгий час був головним гелійовмісною сировиною, міститься радіоактивний елемент торій, при розпаді якого утворюється гелій, який по щільності поступається тільки водню, але має перед воднем перевагу: він негорючий і хімічно інертний.

На цьому закінчимо наші цікаві факти про таку науку, як хімія. Якщо вам відомі цікаві факти з області хімії, то пишіть їх нам в коментарі і ми обов’язково, внесемо їх до нашого списку.