Перейти до вмісту

Цікаві факти про Євразію

Євразія

Площа 10521000 кв. км. За розмірами Європа займає передостаннє місце серед континентів Землі. Проте в ній проживає 700 мільйонів чоловік. У Європі понад 40 країн.

Європейський ландшафт відрізняється великою різноманітністю. На півночі багато лісів і озер. У центральній частині частіше зустрічаються луки і невисокі пагорби. На півдні розташовані високі гори і широкі рівнини. Найвищі гори в Європі – Альпи.

Дванадцять європейських країн входячи в ЄЕС (Єдиний Економічний Союз), або загальний ринок. Члени ЄЕС спільно розробляють політику в сільському господарстві, промисловості та фінансах

 Азія

Площа Азії близько 32115000 кв. км. Це найбільша частина світу, займає близько 30% всієї суші планети. На заході вона межує з Європою та Африкою, на сході виходить до Тихого океану, де її охоплюють ланцюжки невеликих вулканічних островів, відомих, як Вогняне кільце, тому що цей район схильний до частих землетрусів.

На цьому континенті зародилися багато древніх цивілізацій і всі основні релігії світу. Багато азіатів бідні; близько 60% жителів Азії зайняті в сільському господарстві. Але в останні 50 років деякі країни швидко розвивалися, і рівень життя в них став вищим. Найдинамічніша економіка в Японії, але деякі інші країни Східної Азії теж швидко рухаються по шляху прогресу.

Євразія – цікаві факти:

  • Першу карту, на якій були зображені Європа, Азія і частина Африки, склав давньогрецький вчений Ератосфен Кіренський (III в. До н. Е.). Вона була дуже недосконала. Суша займала більшу частину карти.
  • Протока Босфор – найвужча міжконтинентальна протока у світі. Її ширина – 750-3700 м. Назва означає «бичачий брід». Керченська протока, що з’єднує Чорне та Азовське моря, – наймілководніша у світі: у її судноплавній частині, глибина становить 5-15 м.
  • Найбільший у світі архіпелаг – Зондські острови. Він складається з 10 000 островів.
  • Найвища гірська система Євразії та світу – Гімалаї – складається з декількох паралельних хребтів, які простягаються з північного заходу на південний схід на 2400 км. Найвищий з них – Головний Гімалайський хребет. Тут знаходяться 11 найвищих вершин світу, висота яких перевищує 8000 м. Якби каміння Гімалаїв розкидати рівномірно по всій поверхні Землі, то її середня висота підвищилася б до 18-20 м.
  • Найвищу точку Євразії та світу Джомолунгму вперше підкорили 29 травня 1953 новозеландець Едмунд Хілларі і місцевий житель Норгей Тенцінгс у складі англійської експедиції Джона Хаїта. Перше в світі нічне сходження на Еверест здійснили українці Сергій Бершов з Харкова та Михайло Туркевич з Донецька.
  • В Євразії знаходиться найвище нагір’я світу – Тибет. Воно охоплює територію близько 2 млн км2, що майже дорівнює площі Гренландії, або чотирьом територіям України. Середня висота Тибету близько 4000 м, а деякі хребти підносяться до шести-і семикілометрової відмітки. Тибет – високогірна пустеля, тут є гейзери і гарячі джерела.
  • Найбільше вулканів на Тихоокеанському узбережжі Євразії. Це вулкани Камчатки. Курильських, Японських, Філіппінських, Зондських островів. Тільки на Камчатці і Курильських островах зосереджено 199 вулканів, серед них 67 діючі. Виверження вулкана Безіменного на Камчатці в 1955 р було найпотужнішим у XX столітті, попіл, викинутий вулканом, досяг Британських островів.

І під кінець, декілька коротеньких фактів з життя Євразії.

  • Сама швидковиростаюча рослина – бамбук, за день виростає на 90 см.

 Бамбук

• Максимальна середньорічна кількість опадів випадає в Черапунджі – 11700 мм на рік.

• Найпівнічніша з усіх столиць світу – Рейк’явік (Ісландія).

• Алтай в перекладі з монгольської – «Золоті гори».

• Кунь-Лунь в перекладі з китайської – «Цибулеві гори», тобто  окремі схили, які поросли диким цибулею.

• На Малайському архіпелазі росте дерево дуріан, що має плоди з виключно ніжним смаком і таким огидним запахом, що людям заборонено вносити їх в громадський транспорт.

• У східних берегів Євразії – найглибша океанічна западина – Маріанська (11022 м).