Цікаві факти з життя Архімеда

Архімед (287 р. до н.е. -. З 212 р. до н.е.) був грецьким інженером і математиком, який зробив значний внесок у знаходження межі пі, механіки рідини та інші галузі математичної фізики.   Геній Архімеда вражав сучасників. Пройшли століття , але ми , бувалі діти двадцятого сторіччя , продовжуємо дивуватися силі думки цієї дивовижної людини, що […]

Архімед (287 р. до н.е. -. З 212 р. до н.е.) був грецьким інженером і математиком, який зробив значний внесок у знаходження межі пі, механіки рідини та інші галузі математичної фізики.

 Цікаві факти про Архімеда

Геній Архімеда вражав сучасників. Пройшли століття , але ми , бувалі діти двадцятого сторіччя , продовжуємо дивуватися силі думки цієї дивовижної людини, що жила в третьому столітті до нашої ери. Збереглися далеко не всі його твори , але ті , що дійшли до нас , сповненні глибкого сенсу. Він був новатором в геометрії , арифметиці , механіці, гідравліці , астрономії , оптиці , був винахідником , конструктором і військовим інженером.

 

Кожен студент- фізик знає закон теплопровідності Фур’є або закон Гука про силу пружності . Але мало кому відомо , що Фур’є в старості жив у дерев’яній коробці , що Ісаак Ньютон так сильно ненавидів Роберта Гука , що навіть намагався спалити його папери , а Архімед іноді слав своїм колегам фальшиві теореми , щоб зловити їх на крадіжці ідей.

 

У книзі «Від Архімеда до Хокінга : наукові закони і їх великі творці » Кліфф Пікоувер розповідає про життя вчених , на честь яких було названо головні фізичні закони. У його збірки увійшли 40 теорем і сотні незвичайних фактів і забавних деталей з життя найвидатніших дослідників. T & P публікують найцікавіші з них .

 

Закон Архімеда

 

На тіло , повністю або частково занурене в рідину , діє виштовхуюча сила , рівна вазі витісненої цим тілом рідини. Ця сила залежить від щільності рідини і об’єму зануреного тіла.

Закон здається простим , але насправді не очевидно , що об’єкти одного об’єму відчуваютьоднакову виштовхуючу силу при зануренні у воду. Приміром , на куби з пробки і свинцю діятиме однакова виштовхуюча сила , але при цьому вони будуть вести себе по- різному. Це обумовлено співвідношенням сили і ваги предмета . Закон Архімеда застосовується в багатьох випадках , наприклад , він допомагає нам зрозуміти принцип плавучості і вважається основним принципом гідростатики .

Цікаві факти про Архімеда

Архімед

Плутарх писав , що Архімед був настільки захоплений математикою , що слугам доводилося змушувати його приймати ванну, навіть коли  вони його мили , він продовжував малювати геометричні фігури на власному тілі.

Архімед винайшов « промінь смерті» – конструкцію з дзеркал , які перенаправили сонячні промені на римські кораблі і викликали на них пожежі. Ця історія вважалася вигадкою доти , поки Девід Уоллес з Массачусетського технологічного інституту не провів експеримент. Його студенти зробили дерев’яну копію римського корабля і за допомогою 127 дзеркал перевели на нього сонячні промені з відстані в 30 метрів. Через 10 хвилин корабель загорівся.

Коли римляни захопили Сіракузи , один солдат наткнувся на Архімеда , який вивчав намальовану на піску математичну діаграму. Вчений , розсерджений тим , що його відволікли , сказав солдату : «Не чіпай мої креслення ! ». Після цих слів він був убитий …

 

Лазерна гармата Архімеда

На думку італійських дослідників , система дзеркал таки існувала. Але її дію насправді виявилася не зовсім такою, як це прийнято вважати . Їх світло засліплювало противника , а потім кораблі дійсно спалахували , як свічки . Але не « лазер » був тому причиною , а все той же грецький вогонь – запальна суміш зі смоли , сірки і селітри , ще не відома тоді римлянам.

За версією італійців , гігантські бронзові диски , засліплювали ворогів відбитим сонячним світлом , служили оптичним прицілом. Точніше , його можна було б назвати « лазерним прицілом» ,як у трилерах про найманих вбивць .

Щоб розробити таку систему в давнину , Архімеду був змушений знати дві речі : відстань польоту стріли з катапульти і оптимальна відстань , при якій людське око здатне розрізняти світловий диск. Перше було добре відомо будь-якому воїну , другий нескладно було визначити експериментально прямо на вулицях міста. Далі Архімед розробив металевий апарат , в якому стріли випускалися  в той момент , коли відбувалося суміщення осі стріли з сонячним зайчиком. Вся зброя була розрахована з урахуванням кривизни польоту стріли на відстань в 300 ліктів . Коли флот Марцелла наблизився на цю дистанцію , з дзеркал злетіли чохли , метальники навели знаряддя по « цілі» , спалахнули наконечники стріл і задзвеніли натягнуті тятиви …

І накінець цікавий факт, який зв’язаний з життям Архімеда.

Яку позу слід прийняти , щоб видати що-небудь розумне ? Австралійські вчені переконані , що думка фонтанує у того , хто лежить на дивані. Як показав експеримент , люди вирішують інтелектуальні та творчі завдання в горизонтальному положенні набагато краще , ніж сидячи або стоячи. Це пояснюється тим , що один з гормонів , що пригнічує творче мислення , в лежачому положенні виробляється менше . Та й почувають себе ті , хто валяється , спокійніше.

В якості додаткового аргументу наводиться той факт, що Архімед працював лежачи  у ванні, навіть коли його мили слуги.

Схожі статті