Перейти до вмісту

Цікаві факти з життя Лесі Українки

Вже по-традиції редакція сайту cikavi-fakty.com.ua розглядає  життя відомих особистостей української літератури. Не так давно ми розглянули цікаві факти з життя Тараса Шевченка,  а тепер настала черга відомої української поетеси Лесі Українки.

Звичайно, ми не будемо приписувати біографію Лесі Українки, а розглянемо факти, які зможуть зацікавити кожного читача.

Я думаю, що всі хто цікавиться життям Лесі Українки, знають що це не її справжнє ім’я, а її звали Лариса Петрівна Косач. Але мало хто знає, що у родині поетесу називали по-різному і Лариса , Леся, Зея, Мишолосія. Якщо з першими двома іменами зрозуміло, то іншими двома не дуже. Справа в тому, що Зея – це сорт кукурудзи, а поетесу називала так мати, порівнюючи її зі стебелиною кукурудзи, така тонка і тендітна. Мишолосія – це ім’я, яке складалося з двох імен Міша і Леся, як ми знаємо, то Михайло був братом Лесі Українки.

Леся була досить освіченою дівчиною, вона могла розмовляти на кількох іноземних мовах, а в 5 років навчилася грати на роялі.

Цікавий факт про рояль Лесі Українки

На Україні можливо знайти лише три справжні раритетні роялі і один з них належить Лесі Українці. Цей роль знаходиться у Колодяжному музеї.

В дев’ять років Лесю скувала хвороба, а саме туберкульоз кісток. Лесі доводилось лежати з загіпсованими руками і ногою місяцями. Одного дня її тітка, яка вчила грати поетесу на роялі, помітила, що та вибививає такт, вільною від гіпсу ніжкою.

Цікаві факти з любовного життя Лесі Українки

Деякі дослідники першим коханням майбутньої великої поетеси називають Максима Славинського. Коли вони познайомилися, Лесі було 15, Максиму – 18. Вони разом переводили Гейне. Друга романтична зустріч відбулася в 1892 році. В майбутньому Славинський стане одним з керівників Центральної Ради, послом Української Народної Республіки в Празі. Заарештований чекістами, він помре в тюрмі.

Максим Славинський
Максим Славинський

 

Леся Українка присвятила Славінському такі шедеври любовної лірики, як “Горить моє серце”, “Стояла я і слухать весну”, “Сон літньої ночі”, “Хотіла б я піснею стати” …

А ось першим справжнім коханням Лесі Українки називають її друга по нещастю – хворого на сухоти революціонера Сергія Мержинського. Вони познайомилися в Ялті в 1897 році, приїхавши на лікування. Йому було 27 років, їй – 26.

Сергій Мержинський і Леся Українка
Сергій Мержинський і Леся Українка

Спочатку він їй не сподобався, але поступово проник в душу. Він називав письменницю “Леся-Ларочка”. Сергій помер на руках у Лесі в Мінську від туберкульозу легенів. Після цього Леся Українка  написала поему “Одержима”.

Багато хто стверджує, що один час письменниця була закохана в  студента Київського університету, який  квартирував у  родини Косачів.

Тоді Лесі було 24. Вона вчила його французькій мові, а він її – грузинській . Нестор одружився в 1897 році, що було для неї справжньою драмою. Леся написала Нестору безліч листів, на жаль, під час громадянської війни вони були безповоротно загублені.

Останній бій за життя

Леся Українка і Климент Квітка офіційно дружилися 7 серпня 1097. Спочатку вони оселилися в Києві, потім переселилися до Криму. Климент розпродає своє майно, розуміючи, що хвороба дружини прогресує, і щоб врятувати її, необхідно диво.

Леся багато подорожує по світу в надії, що лікарі все-таки вилікують її від туберкульозу. Паралельно вона не перестає писати.

Життя великої письменниці спасати лікарі Єгипту, Греції, Німеччини та Австрії. Проте все було марно і хвороба отримала верх. Померла Леся Українка в 1913 році в Грузії, а була похована в Києві.

Ми зібрали, декілька коротких тезисних фактів з життя Лесі Українки:

  • В честь Лесі Українки названий астероїд “Леся 2616”.
  • Одне з найстаріших дерев Луцька назване “Лесиним ясином”, говорять, що саме під ним поетеса написала свого першого вірша.
  • Вже в чотири роки поетеса добре читала, а в п’ять уміла грати на фортепіано.
  • Леся Українка любила читати вірші в тісній компанії близьких людей і акомпанувати собі на роялі.

І під кінець пропонуємо відеоролик з підбіркою цікавих фактів про Лесю Українку