Перейти до вмісту

Цікаві факти з життя Михайла Булгакова

Михайло Булгаков

Михайло  Булгаков – відомий письменник не тільки в країнах СНГ, але і у всьому світі. У цій статті зібрані деякі цікаві факти з життя Булгакова.

Як він став письменником?

Про його таланті ходить безліч чуток. Після виходу роману «Майстер і Маргарита» подейкували, що здібності Булгакова не інакше, як мають неприродний характер, як звичайна людина може настільки чітко описувати самого диявола і його світ. Але правду про це, ми навряд чи дізнаємося.

Герої Творів Булгакова володіють чарівністю, яка змушує закохатися в них і відчути особливу принадність нерозкритої думки, а саме така теза може бути застосований до всієї творчості великого письменника. Інтерес до його особистості неминущий, його роботи постійно екранізуються. Не так давно на екрани вийшов фільм «Майстер і Маргарита». Є думка, що до роману про Майстра і Маргариту можна ставитися або добре, або погано, але нікого він байдужим не залишає. Теж саме відноситься і до особистості самого автора. Особисте життя Булгакова, історії створення його творів оповиті свого роду ореолом таємниць і містичних подій.

Цікавий той факт, що в багатьох біографіях письменника, автори часто говорять, що Булгаков зміг вирости, як письменник до 30-ти років, тобто вже в зрілому віці. Це помилкова думка – Булгаков почав писати дуже рано. Перше оповідання “Пригоди Світлани” було написане ним, коли письменнику виповнилося всього 7 років, про це писав маловідомий біограф Булгакова.

Графіті Булгакова

«Читач він був пристрасний, з дитячих же років. Читав дуже багато, і при його абсолютно винятковій пам’яті він багато чого пам’ятав з прочитаного, і все вбирав у себе. Це ставало його життєвим досвідом – те, що він читав ». Старша сестра Віра стверджувала, що вже в 9 років він прочитав «Собор Паризької Богоматері».

Представляють інтерес події, які відбувалися з Булгаковим у березні 1917 р – тоді він був молодим земським лікарем. Повернувся з відпустки (з Саратова і Москви) в рідне село. Те, що він бачив протягом відпустки, як ніж поранило серце Булгакова. Крім революції на вулицях, він завжди бачив хворих з симптомами сифілісу, Таких хворих йому доводилося лікувати кожен день.

І одного разу йому довелося відсмоктувати ротом за допомогою трубочки дифтеритної плівки прямо з горла важкохворого хлопчика.

Мабуть плівка потрапила в рот самого лікаря. Він захворів і від страшного болю могла допомогти тільки ін’єкція морфію, яку негайно зробив. Минуло кілька днів, Булгаков вилікувався, і морфій більше був не потрібен, але він не поспішав відмовлятися від цього «чудесного лікарства». Булгаков став приймати його 2 рази на день. Після декількох місяців Булгаков міг спокійно писати тільки після дози, він сідав за стіл і намагався передати на папері те, що відкривалося тоді його уявному погляду. На щастя дружина Булгакова досить швидко помітила його пристрасть до морфію і допомогла відмовитися від наркотику.

У Булгакова над робочим столом висіла старовинна гравюра, на якій була «сходи життя» – історія людини від народження до смерті. Письменник любив цю гравюру,  вона відповідала його поглядам на долю людини: у кожного віку – свій “приз життя”.

 Сімя Булгакова

«Ці” призи життя “розподіляються по життєвій драбині – все ростуть, наближаючись до вершинної ступені, а від вершини спускаються вниз, поступово сходячи нанівець», – так він трактував значення цієї гравюри.

В кінці 20-х років Булгакова стали різко критикувати. Його прозові твори не публікувалися, а п’єси зняли з репертуару. На початку 30-х років на сцені МХАТу не було творів, які б не зазнали серйозної цензурі.

В історії життя Булгакова є такий цікавий факт: спочатку на могилі Гоголя на монастирському кладовищі був камінь, прозваний Голгофою через схожість з Єрусалимської горою. При перепохованні в інше місце на могилу Гоголя вирішили встановити його бюст. А камінь з могили Гоголя, згодом, встановила на могилі Булгакова його дружина. І тут примітна фраза Булгакова, яку він часто адресував Гоголю: «Учитель, укрась мене своєю шинеллю».

Звичка Булгакова

Оригінальна звичка, а скоріше, пристрасть до колекціонування описують цікаві факти з життя Булгакова, адже він збирає не марки або аналогічні речі, а театральні квитки. Слід зазначити, що колекціонував він тільки ті квитки, які купував сам і на яких концертах або виступах він був присутній.