Перейти до вмісту

Цікаві історичні факти України

 • Київ заснований в кінці V століття до н.е. У ХІ сторіччі Київ був найбільшим містом Європи. За Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), Київ досяг найвищого розквіту. По території був в п’ятдесят разів більшим за Лондон і в десять – за Париж.
 • В 2001 році експорт українських товарів у Китай був на 346,478 млн. доларів більший, ніж імпорт китайських товарів в Україну.
 • Київ вважають найзеленішим містом світу. На кожного мешканця міста приходиться 20 кв.м. зелені.
 • На англо-бурській війні (1899-1902 рр.)  командиром одного із загонів бурів був українець Юрій Будяк. Він врятував Уїнстона Черчілля, який попав у полон від розстрілу. Майбутній славнозвісний прем’єр-міністр Великобританії допоміг Ю.Будяку вступити до Оксфордського університету. У 1917 році Ю.Будяк працює в апараті Центральної Ради , а потім – радянські табори. Смерть застала в 1943 році.
  Про долю багатьох українців ми знаємо ще менше. Так, Софія Ружинська, будучи волинською княгинею, командувала у XVII столітті військом у 6 тисяч воїнів.
  Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі й про яких збереглися документальні свідчення, є інокиня Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна; жили вони, очевидно, в кінці XVI – на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.

 • Найдавнішими міжнародними юридичними актами Київської Русі були договори з греками, тобто Візантією, які належать до X ст.
 • Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання “Енеїди” І. Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.
 • Жінка князя Ігоря, Ольга(правила з 944 по 969 роки) є однією з найвидатніших жінок Київської держави. Вона не тільки зуміла зтримати землі в часи, коли з жінками не рахувались, а впроваджувала нові закони і засновувала нові поселення.
 • Павло Русин з Кросна (близько 1470-1517) видатний український поет, один з найперших в Україні.
 • “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?” – найстаріша пісня українською мовою, запис якої зберігся до тепер.
 • Найвідоміший музикант Київської Русі – співець XI ст. Боян, який жив при дворі Святослава Ярославовича і якого згадує автор “Слова о полку Ігоревім”.
 • В селі Нововасилівка Миколаївської області знайдено найдавнішу скульптуру(V-ІV ст. до н.е.). Це кам’яна баба, яка знаходилась в кургані.
 • 3000 кв. м.  унікальних фресок знаходиться у Софійському соборі в Києві, їхній вік майже 1000 років. Це найдавніший зразок українського монументального живопису.
 • “Заповіт” Т.Г. Шевченка перекладено 147 мовами світу.
 • Найбільша кількість псевдонімів була у О. Кониського – 141, у І. Франка – 99, О. Маковей користувався 56 псевдонімами.
 •  М. Сльозка вважається найпершим фаховим продавцем української книжкової продукції, XVII-XVIII ст. Вперше продавав видання Львівського братства, роз’їжджаючи по ярмарках.
 • Найпершим вищим навчальним закладом в Україні – Острозька колегія, заснована в 1576 р. у м. Острог князем Костянтином Острозьким. Другий вищий навчальний заклад – Києво-Могилянська академія, заснована у 1623 р. шляхом об’єднання Київської братської і Лаврської шкіл. Це були на той час єдині вищі школи у східнослов’янському світі.
 • Найдавніший міст знаходиться у м. Феодосії. Цей грецький міст, що функціонує ще й сьогодні, збудований генуезцями в XIII ст. Довжина його 10 м. Дещо молодшим від нього є “Турецький міст” над рікою Смотрич біля фортеці у Кам’янці-Подільському, його було побудовано у XVI ст.

 • Найбільші сходи в Україні – Потьомкінські сходи в Одесі – одна з видатних кам’яних споруд 1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має 142 кам’яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі – 125 м, внизу – 21 м. В її спорудженні взяли участь архітектори Ф.К. Бофф, Г.І. Торрічеллі та ін. Матеріал – цегла, черепашник, камінь.
 • Найвидатнішою архітектурної спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, “руська митрополія”, зведена у 1037 році в центрі верхнього міста. Він має змінений зовнішній вигляд – був добудований у XVIII ст. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням собор належить до видатних пам’яток світу доби феодалізму.
 • Лікарський трактат-порадник “Мазі” – найдавніший медичний довідник Київської Русі. Автор – Євпраксія Мстиславна, онука Володимира Мономаха, у Хет.
 • Наприкінці ІІ – на початку І тис. до н.е. в Причорномор’ї, південних степах України оселилися кіммерійці, найдавніша писемна пам’ятка.
 • В наслідок відкритих нещодавно археологами шарів з матеріалами коло села Королевого, можна стверджувати, що найдавніша людина з’явилася на сучасній території України приблизно 700-800 тис. років тому. Дане поселення вміло поводитись з вогнем, займалось полюванням.
 • В селі Лемеші (Чернігівська область) на початку XVIII століття народився Олексій Розум. Згодом став графом Розумовським й вінчаним чоловіком імператриці Елизавети. Брат Кирило у 18 років очолив петербургську академію наук, а згодом ще й став гетьманом Лівобережної України.
 • В містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, рознеслася вістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини його згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонніх справ в уряді О. Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російської армії в І світовій війні…
 • Дружина Олександра Пушкіна, Наталя Гончарова, була правнучкою гетьмана Петра Дорошенка.
 • В місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейський нагород. В 1747 році Г. Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”.  Автор першої в світі Конституції – українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.
 •   На конкурсі краси мов в Парижі в 1934 році українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.
 •   Одесу заснував іспанський дворянин та бойовий офіцер, котрий відзначився у війні з Туреччиною 1787-1792 років, Дон Хосе де Рібас, якого в Росії називали Йосипом Михайловичем Дерибасом. Можливо, саме тому Одеса відігравала значну роль в усіх війнах, у яких брала участь.
 •   Армії УПА поставили абсолютний рекорд, утримуючись на фактично окупованій території майже двадцять років. Технології та методи українських вояків вивчали навіть кубинські повстанці Фіделя Кастро.