Перейти до вмісту

Історія винаходу колеса, хто за цим стоїть?

історія винайдення колеса

Простим, але великим досягненням людства став винахід колеса. Цікаво, що перші стародавні колеса були знайдені там, де людина вже освоїла обробку металу – в Месопотамії, Середній Азії, Угорщині, донських і дніпровських степах.

Цікаво, що винайшли колесо зовсім не для того, щоб швидше пересуватися. Поки стародавні люди вели кочовий спосіб життя, вони весь свій нехитрий скарб носили з собою. А от коли вони осіли на одному місці, тоді їм і знадобилося колесо. Людина стала засівати поля, розводити худобу, будувати великі поселення, а потім і міста; почалася торгівля каменем, лісом, зерном … При цьому людям доводилося переміщати величезні вантажі на великі відстані. І ідея колеса не могла не народитися.

Постійно маючи справу з поваленими деревами і колодами, людина виявила, що вони можуть котитися. Виявляється, та саме колода, яку він з товаришами ледве міг перенести на кілька метрів, могла котитися сама, якщо, звичайно, її підштовхнути.

У Середній Європі для землеробства використовували ділянки випаленого лісу, на яких вирощували ячмінь, просо, горох, льон. Практикувався випас великої рогатої худоби. Виникло поливне землеробство. Почалося приручення коней, але вони не використовувалися в якості тяглової сили.

Щоб зробити це, потрібно було докласти величезні зусилля. Тоді кроманьйонці винайшли важіль: підклали товсту довгу палицю під колоду, натиснули – колода покотилося; ще раз зробили те ж саме – вона покотилося ще далі. Коли стали використовувати не один, а кілька важелів, то вже можна було пересувати ще більш важкі колоди і навіть кілька колод одночасно.

Винахід колеса

 І все ж цей метод виявився дуже незручним: найближчі до важелів колоди весь час звільнялися з-під вантажу, і їх доводилося руками переносити вперед і класти поруч з тими, які ще перебували під верхніми колодами. Потрібно було їх якось зафіксувати. Невідомо, що наштовхнуло людину на цю ідею, але коли вона реалізувала її, то вийшов візок. Але покладений на неї вантаж міг тепер рухатися по одним і тим же колодах, по одній і тій же дерев’яної дорозі. Потрібно було тільки натискати на важелі. На такому возі возили не тільки колоди, а й інші вантажі: камені, мішки з зерном і інше. Проте він міг котитися лише по рівній поверхні.

Спочатку перший візок звільнили від обох пар зафіксованих колод, залишивши тільки два катка. Їх закріпили до воза мідними скобами так, щоб вони могли обертатися. У цього пристрою, був істотний недолік: різна товщина колоди на різних його краях призводила до того, що візок повертав вбік. Потім один з винахідників залишив з цілої колоди, тільки два валика по її сторонах, а між ними – досить тонку жердину. Нарешті, відокремивши валик від жердини, він отримав колесо.

Спочатку колеса були дуже важкими. У найдавнішому індійському місті Махенджо-Даро був знайдений візок з такими колесами, вирізаними з цілого стовбура дерева. Незабаром для возів, як тягову силу стали використовувати тварин. Перші упряжки були примітивними і не дозволяли задіяти тягову силу в повній мірі. У більшості випадків упряжка складалася з мотузки, прикріпленої до рогів тварини. Використання тварин в якості “двигуна” стало переломним, вирішальним моментом в історії розвитку колеса.

Еволюція колеса
Еволюція колеса

Але вдосконалювався не тільки транспорт. Людина приступила до будівництва доріг, які змінили природні стежки. Перші дороги були виявлені на території сучасної Англії та Швейцарії, поблизу польових поселень. Вони представляли собою настили з гілок, з метою полегшити людям прохід до берега.

Ми розповіли вам історію становлення колеса від найпримітивнішої моделі до справжнього інструмента, но хто був винахідником колеса – дізнаєтесь нижче.

Хто винайшов колесо?

Найбільшою і не вирішеною загадкою історії є легенди пов’язані з винаходом колеса. Якщо вірити археологічним знахідкам, то вік першого колеса налічує кілька десятків століть. Воно було знайдено в районі Месопотамії. До винаходу колеса, вантажі пересували за допомогою такого транспорту, який у наш час називається сани. Так хто винайшов колесо? Ось це і є загадка всього людства. На шумерській піктограмі (35 століття до н.е.) було знайдено перше зображення колеса.

А ось на півострові Мала Азія було винайдено перше колесо зі спицями. На сьогоднішній день цей півострів відноситься до Туреччини. Незабаром, а саме в 20 столітті до н.е., цей винахід досяг кордонів Китаю, Європи та Індії. Спочатку колеса використовували для перевезення людей в колісницях. Потім же застосування колеса стало ширше – винаходили види транспорту для пересування вантажу по території Єгипту. А питання, хто винайшов перше колесо, все ще залишається відкритим.

У Стародавній Греції широко застосовували різні вози та колеса, а потім стали поширюватися вони і в Римі. В Америці вози й колеса стали використовуватися, тільки після приходу на її землі європейців.

Що стосується інших країн і континентів, то там для перевезення людей використовували тварин (осли, коні, лами, яки, верблюди та інші). Вантаж переносили на голові, плечах і спині, пізніше почали також використовувати тварин, а потім вже і різний транспорт.