Перейти до вмісту

Неймовірні факти про утоплення і потопаючих людей

Одним з наших найсильніших інтуїтивних страхів:є страх опинитися на глибині, набагато нижчої поверхні землі з неймовірною гіркотою в легенях. Утоплення – це причина сотні тисяч смертей у всьому світі щорічно, більшість з яких – це маленькі діти.

Безумовно, вода – це ключовий фактор, коли людина тоне, але існує і сильна економічна кореляція.

Тобто в бідних країнах люди тонуть набагато частіше. Наприклад, в Бангладеші щорічно тонуть 17000 дітей, це по 46 чоловік в день.

Нижче наведені 10 фактів про утоплення: починаючи від озера, яке ніколи не віддає своїх жертв і закінчуючи вечіркою для рятувальників, яка мала смертельне закінчення.

10. Озеро, в якому ніколи не можуть знайти людину, яка тонула в ньому.

Заховане в американських горах Сьєрра – Невада між Каліфорнією і Невадою, озеро Тахо – це популярне місце відпочинку, яке, оповите лякаючою таємницею. Озеро дуже масивне і глибоке (501 метр).

Під час літніх місяців озеро стає справжнім раєм для плавців, човнярів і любителів водних лиж. Але вони не розуміють, що під ними справжнісіньке кладовище.

Кожен з нас напевно бачив по телевізору або в якихось кримінальних передачах, як з води витягають плаваючий на поверхні труп. Коли людина потопає, вона йде на дно і залишається там до тих пір, поки легені не заповняться водою.

Незабаром після цього всередині трупа починають орудувати бактерії, що викликають накопичення газів, і тіло спливає на поверхню, як пробка.

В озері Тахо вода настільки холодна, що вона інгібує бактерії, тому тіла вкрай рідко спливають. Через те, що озеро розташоване дуже високо (1,9 км над рівнем моря), водолази не можуть спуститися на глибину, як у звичайній водоймі, тому тіла потонулих людей так ніколи і не знаходяться.

У 2011 році кілька дайверів спустилися на 107 метрів під воду завдяки спеціалізованому обладнанню та виявили тіло Дональда Віндекера (Donald Windecker), який пропав безвісті в 1995 році.

Його тіло знаходилося у воді при температурі 1,7 градус за Цельсієм на глибині 81 метр протягом 16 років! Воно збереглося дуже добре через холодну воду, в якій бактерії не можуть процвітати.

Нікому невідомо, скільки ще тисяч трупів лежить на дні цього озера, яке після літнього відпочинку регулярно поповнюється новими жертвами.

Як тоне людина?

9. Людина по-різному тоне в прісній та солоній воді

 Як тоне людина?

На перший погляд може здатися, що плавання в океані набагато небезпечніше, ніж купання в озері. Гуркотливі хвилі і розривні течії можуть легко вбити людину. Але шокує статистика, яка говорить, що в 90 відсотках випадків утоплення відбуваються у прісних водах.

Щоб розібратися в причині цього, потрібно трохи заглибитися в хімію. Прісна вода, на відміну від солоної, більше за своїм складом нагадує нашу кров. Коли вона потрапляє в легені, за допомогою осмосу вона проходить в кровотік.

Розбавлені водою, клітини крові лопають, що призводить до поліорганної недостатності. Весь цей процес відбувається за   2-3 хвилин.

У океанській воді міститься набагато більше солі, ніж в людської крові. Коли людина починає задихатися, тіло намагається саме себе захистити, “згущуючи” кров і “переводячи” воду в легені.

Для того, щоб загинути в солоній воді людині буде потрібно 8-10 хвилин, тим самим шанси на порятунок значно вища ніж в прісній воді.

 

8. Відсрочене утоплення

У 2008 році 10-річний Джонні Джексон (Johnny Jackson) хворий на аутизм, грав в околицях басейну Goose Creek, Південна Кароліна, під пильним наглядом матері. На руках у Джоні були м’які подушки, які тримали його на воді, але, тим не менш, він все-таки наковтався деякої кількості води.

 Утоплення

Він трохи покашляв і, здавалося б, опритомнів. У цьому немає нічого незвичайного, так трапляється, як правило, з багатьма дітьми, які йдуть поплавати. Після цього у хлопчика не спостерігалося жодних проблем з диханням.

По поверненню додому мати допомогла йому прийняти ванну, і хлопчик ліг спати.

Через декілька хвилин після цього мати повернулася в кімнату Джонні, щоб перевірити, чи заснув він, а виявила сина з піною у рота і синіми губами. Джонні помер від зупинки серця по дорозі в лікарню.

Він вдихнув занадто велику кількість води, яка повільно вивела кисень з його тіла і вбила його. Це рідкий стан відомий як “відсрочене утоплення”.

Убита горем мати Кассандра горювала: “Я ніколи і подумати не могла, що дитина може ходити і говорити з легкими, наповненими водою”. Хоча це може трапитися з кожним, насправді, діти найбільш сприйнятливі до таких речей.

Педіатри радять, що якщо після купання поведінка вашої дитини здається вам дивною, або у неї з’явилися проблеми з диханням, то варто негайно звернутися до лікаря.

 

Вода мертвого моря

7. Мертве море

 Мертве море

Це море отримало таку назву через те, що солоність води практично позбавила його життя. Море розташоване між Ізраїлем і Йорданією і користується популярністю серед туристів.

Всі знають, що вода в цьому морі настільки солона, що в ньому неможливо потонути. Це правда, звичним методом в ньому майже неможливо потонути, тобто повністю зануритися під воду.

Людське тіло утримується водами Мертвого моря, тому торкнутися ногами дна важко. Однак, якщо ви вирішите пірнути, то це може погано для вас закінчиться. Навіть наковтавшись всього лише декількох ковтків води, повної мінералів і солей, ви порушите електролітний баланс і наповните свій організм токсинами.

Багато людей, наковтавшись води не потонули відразу, після цього проходить тривалий період реабілітації, тому що внутрішні органи сильно страждають від хімічних опіків і пневмонії.

У найбільш запущених випадках може знадобитися діаліз.

 

Смертна кара: утоплення

6. Смертна кара

Утоплення використовувалося, як страти протягом  багатьох тисячоліть. Дивно, але цей вид страти вважався “благородним” і, як правило, його “берегли” для жінок і привілейованих чоловіків.

Більшість країн відмовилося від цієї практики в 17 столітті, проте в часи боротьби з відьмами і в період Французької революції відбулося відродження цієї традиції.

У Салемі і в інших місцях процес виявлення приналежності жінки до відьом був досить жорстоким. Людину підвішували догори ногами і кидали у воду. Якщо жінка не належала до клану відьом, то вона борсалася, а потім тонула, йдучи під воду, в той час як відьма, використовуючи чорну магію, спливала на поверхню і піддавалася смерті від іншої зброї.

Під час Французької революції загинуло дуже багато людей, тому як нові методи мали бути протестовані, перш ніж “піти на конвеєр”. Гільйотина була напрочуд ефективна, але за один раз могла розправитися тільки з однією людиною.

Період з листопада 1873 по лютий 1874 був дуже трагічним і відомим як “Панування терору”. За наказом революціонера Жана-Батіста КАРІЕР (Jean-Baptiste Carrier) у Нанті, Франція, за підозрою в нелояльності до корони були страчені тисячі осіб.

Цих людей зібрали всіх разом, повантажили на баржі і втопили в річці, назвавши подію “національною ванною”.

5. Людина тоне не так, як показують у кіно

 Людина тоне

У кіно і на телебаченні сцена з утопленням виглядає  стереотипною – жертва дуже активно і відчайдушно чіпляється за останні шанси вижити. У реальному житті все відбувається по-іншому. Коли людина розуміє, що вона зараз потоне, її поглинає стан, відомий як «інстинктивна реакція утопаючого».

Цей стан повністю позбавлений драматизму, навіть якщо в зоні видимості потопаючого знаходяться плавці або рятувальники. Фахівці рекомендують у таких випадках, якщо людині здається, що поведінка знаходиться біля нього «плавця» є  дивною, то відразу ж приймати відповідні заходи.

Утопаюча людина не буде в змозі відповісти на елементарне запитання, а також не зможе допливти до рятувального обладнання, тому не варто втрачати дорогоцінні секунди і допомогти їй.

Як тонуть люди?

Ось як зазвичай виглядає потопаючий, згідно версії доктора Франческо Піа (Francesco A. Pia):

 • В дуже рідкісних випадках утопаюча людина в змозіі фізіологічно покликати на допомогу. Перша функція дихальної системи – це дихання, мова – це вторинне. Тому, щоб знову почати говорити, спочатку потрібно відновити дихання.
 • Рот потопаючої людини то йде під воду, то знову з’являється над поверхнею. Однак, коли рот знаходиться над водою, цього недостатньо, щоб видихнути, вдихнути, а потім покликати на допомогу. Коли утопаючий виринає, він встигає тільки зробити вдох-видих, після цього відразу знову занурюється під воду.
 • Потопаюча людина не може для залучення уваги розмахувати руками. Вона інстинктивно, намагаючись відштовхнутися від води, витягає руки в сторони. Це саме ті рухи, завдяки яким вона спливає на поверхню і може зробити вдох.
 • Все через ті ж інстинкти потопаючий не в змозі контролювати рухи руками. Людина, яка намагається втриматися на воді, фізіологічно не може “перестати тонути” і робити осмислені руху – попрямувати у бік рятувальників, розмахувати руками або схопити рятувальне спорядження.
 • В період дії інстинктивної реакції людина перебуває у вертикальному положенні, при цьому ноги не подають жодної ознаки. Якщо рятувальник не витяне його з води, то протримавшись на поверхні 20-60 секунд, людина повністю піде під воду.

 

Ознаки потопаючої людини

Ось на які ознаки варто звернути увагу, щоб зрозуміти, що людина тоне:

 1. Голова у воді, а рот на поверхні;
 2. Рот напіввідкритий або відкритий, а голова відкинута назад;
 3. Погляд порожній, що не фокусується;
 4. Очі можуть бути закриті;
 5. На лобі і очах волосся;
 6. Людина не рухає ногами, тримається на воді у вертикальному положенні;
 7. Над поверхнею людина дихає часто, буквально захоплюючи повітря;
 8. Безуспішно намагається плисти в якомусь напрямку;
 9. Безуспішні спроби перевернутися на спину;
 10. Вам може здатися, ніби потопаючий підіймається мотузяною драбиною.

 

4. Пірнаючий рефлекс ссавців

На зорі свого існування люди, судячи з усього, не володіли ніякими здібностями для виживання у воді. Ми відносно погані плавці в порівнянні з іншими тваринами.

Тим не менше, люди наділені еволюційним пристосуванням, яке дозволяє водним тваринам, таким як кити і тюлені, залишатися під водою протягом тривалого періоду часу: пірнаючий рефлекс ссавців.

Коли обличчя людини торкається води, тоді починається серія мимовільних фізіологічних реакцій, які призначені для того, щоб зберегти життя. Дихальні шляхи закриваються, частота серцевих скорочень сповільнюється, а капіляри в шкірі і кінцівках звужуються, направляючи тим самим кров до життєво важливих органів.

Все це має подвійне завдання: підтримка кисню в органах і ізольованість від постійно зростаючого тиску води. На жаль, це також виснажує сили кінцівок.

Прояв даного рефлексу найчастіше відбувається у потопаючих дітей. У них насправді набагато більше шансів на відновлення, ніж у дорослої людини. При цьому, чим холодніше вода, тим краще, так як уповільнений обмін речовин дозволяє організму увійти в стан подібний сплячці.

Завдяки цьому рефлексу багатьох потопаючих дітей, витягнутих з води після декількох хвилин перебування в ній, вдається відносно швидко реанімувати без будь-яких неврологічних ушкоджень.

 

3. Потопаючі тварини

 Потопаючі тварини

Частіше тварини набагато розумніші, ніж ми про них думаємо. Як правило, вони використовують всі особливості навколишнього середовища у своїх інтересах. Наприклад, єноти – дуже чарівні істоти, якщо їх не чіпати.

Вони не особливо небезпечні, але можуть перетворитися на диких бійців при нападі. Більшість протистоянь у єнотів трапляється з домашніми собаками, повними рішучості убити єнота. Однак, у бійця є козир.

Якщо «битва» відбувається біля водойми, то розумна маленька істота спробує втекти туди. А коли собака піде за ним, єнот буде атакувати собаку, завдаючи ударів по голові і намагаючись втопити.

В Австралії кенгуру використовують подібну тактику захисту від нападу собак-дінго. Видри люто розмножуються у воді, а самка іноді тоне під час спарювання. Самці видр люблять атакувати молодих тюленів, гвалтуючи і вбиваючи їх.

2. Неповнолітні тонуть частіше

 Утоплення

Існує багато різних видів аварій, які забирають людські життя без розбору, але утоплення часом буває дуже специфічним у виборі жертв. Наприклад, у більшості країн чоловіки тонуть у переважній більшості випадків набагато частіше, ніж жінки.

Це не пов’язано з будь-якою фізіологічною різницею. Вся справа в тому, що чоловіки більш схильні до вживання алкогольної продукції та ризикованої поведінки у воді.

Що стосується неповнолітніх, то тут справи йдуть ще гірше. Тільки в США афроамериканські діти віком від 5 до 14 років помирають від утоплення майже в три рази частіше, ніж білі діти того ж віку.

Найбільш яскраво виражена статистика у віці 11-12 років. Це вік, коли афроамериканці в 10 разів (!) Частіше тонуть. Знову ж це не пов’язано з будь-якою фізіологічною різницею між чорними і білими. Вся справа у відношені до води.

Більшість афроамериканців живуть в міських центрах, де можливостей ходити в басейн і навчитися плавати у них набагато менше.

1. Іронія долі

Ніде б ви не відчували себе більш захищеним, як на урочистості, присвяченій рятувальникам. Але в 1985 році на вечірці в Новому Орлеані, Луїзіана, потонула людина. Вечірка була присвячена тому, що за минуле літо ніхто не потонув ні в одному з басейнів міста.

На вечірці було близько 200 людей, більше половини з яких працювали сертифікованими рятувальниками. Більш того, четверо з них несли службу в той фатальний вечір, коли загинув 31-річний Джером Муді (Jerome Moody).

Подробиці його загибелі невідомі, але тіло чоловіка було виявлено, коли вечір майже закінчився, і гості вийшли на балкон, щоб помилуватися басейном. Тут же вжиті спроби реанімувати Джерома виявилися безуспішними.

Не дивно, що такий поворот подій виявився дуже болючим. Крім того, що загинула людина, так і потонула вона ще на вечорі, присвяченому рятувальникам, які святкували сезон, який пройшов без жертв.