Перейти до вмісту

Підбірка цікавих фактів з фізики

  • від

В даній статті ми розглянемо цікаві факти про таку науку, як фізика, розглянемо не просто як список фактів, а у вигляді питання-відповідь.

Цікаві факти про фізику, питання-відповідь:

Який простий предмет допомагає дивитися крізь непрозоре матове скло?

Щоб подивитися крізь скло з матовою поверхнею, досить наклеїти на нього шматочок прозорого скотчу. Через нерівності  матового скла світло розсіюється, але клейова сторона скотчу згладжує ці нерівності, і в результаті світло проходить ніби крізь звичайне скло. Потрібно додати, що якщо поверхня матова з двох сторін, цей трюк вже не спрацює.

Який вчений вимірював швидкість електричного струму на  так званий ланцюг з живих людей?

Як відомо у швидкості з світлом може позмагатися електричний струм .  Але у  1746 році, цей цікавий факт не був відомий людям, тоді французький фізик Жан -Антуан Нолле поставив експеримент по виміру швидкості струму. Він розставив 200 людей , з’єднанавши їх за допомогою залізного дроту , по колу , яке було завдовжки півтора кілометра , а потім розрядив в цей ланцюг батарею з лейденських банок , винайдених на рік раніше. Всі люди зреагували на струм в одну мить , що засвідчило в дуже високій швидкості даного показника струму.

Якой пам’яттю можуть володіти сплави металів ?

Деяким металевимсплавам , наприклад нітінолу ( 55 % нікелю і 45 % титану) , властивий ефект пам’яті форми . Він виявляється в тому , що деформований виріб з такого матеріалу при нагріванні до певної температури повертається до своєї первісної форми . Це пов’язано з тим , що дані сплави мають особливу внутрішню структуру під назвою мартенсит , що володіє властивістю термопружності . У деформованих частинах структури виникають внутрішні напруження , які прагнуть повернути структуру в початковий стан. Матеріали з пам’яттю форми знайшли широке застосування у виробництві – наприклад , для з’єднувальних втулок , які при дуже низькій температурі стискаються , а при кімнатній – розпрямляються, формуючи з’єднання набагато надійніше зварювання.

Чим відрізняється механізм хлебтання води у кішок і собак ?

У процесі хлебтання кішки не занурюють язик у воду , а , злегка торкнувшись зігнутим кінчиком поверхні , тут же втягують його назад вгору. При цьому утворюється стовпчик рідини завдяки найтоншому балансу гравітації , яка тягне воду вниз , і сили інерції , яка змушує воду продовжувати рух вгору. Схожий механізм хлебтання використовують собаки – хоча спостерігачеві може здатися , що собака зачерпує рідину язиком , складеним у лопатку , але рентгенівський аналіз показав , що всередині рота ця « лопатка » розгортається , а створюваний собакою водяний стовпчик аналогічний котячому .

Чому комахи б’ються в світильники?

Комахи орієнтується в польоті по світлу. Вони фіксують джерело – Сонце чи Місяць – і витримують постійний кут між ним і своїм курсом , приймаючи таке положення, при якому промені освітлюють завжди одну і ту ж сторону . Однак якщо промені від небесних світил майже паралельні , то від штучного джерела світла промені розходяться радіально . І коли комаха вибирає світильник для свого курсу , то рухається по спіралі , поступово наближаючись до нього.

Який природний об’єкт на Землі в 5 разів гарячіший, за поверхню Сонця?
цікаві факти з фізики

Я думаю багато хто здогадався, що це блискавка, яка має температуру в п’ять разів вищу ніж температура поверхні зірки, яку ми називаємо Сонце.

Що впливає на напрямок закручування води в воронці ?

цікаві факти про фізику

Сила Коріоліса , викликана обертанням Землі навколо власної осі , ніяк не впливає на кручення воронки води у ванній. Її дію можна побачити на прикладі закручування повітряних мас ( за годинниковою стрілкою в південній півкулі і проти – в північному) , але ця сила занадто мала , щоб закрутити маленьку і швидку воронку . Напрямок обертання води в ній залежить від інших факторів , наприклад , напрямки різьби в зливному отворі або конфігурації труб.

Який фізичний ефект був доведений на практиці музикантами , які два дні поспіль грали одну ноту ?

Австрійський фізик Крістіан Доплер в 1842 році теоретично обгрунтував , що частота коливань , яку сприймає спостерігач , залежить від швидкості і напряму руху джерела хвиль і спостерігача відносно один одного. Через три роки голландський метеоролог Христофор Бейс – Баллот взявся довести це твердження на практиці , для чого найняв паровоз з платформою , посадивши на неї двох сурмачів , а на пероні розмістив декількох музикантів з абсолютним слухом. Платформа з трубачами , які , змінюючи один одного , постійно тримали ноту соль , їздила повз перону протягом двох днів. Весь цей час спостерігачі відзначали , що чують різні ноти , в результаті чого істинність ефекту Допплера була підтверджена.

Навіщо Ньютон запускав собі в око чужорідний предмет?

Ісаак Ньютон був зацікавлений не тільки фізикою, але й іншими науками, і не цурався проводження експериментів на власному тілі. Свою здогадку про те, що ми бачимо навколишній світ через тиск світла на сітківку ока, він зміг перевірити наступним чином: вирізавши зі слонової кістки тонкий випуклий зонд, запустив його собі в око і натиснув ним на задню сторону очного яблука. Кольорові спалахи та круги , які виникли під час експеременту тільки підтвердили гіпотезу вченого.

Чому літак- розвідник SR- 71 Blackbird не можна повністю заправити на землі?

факт з фізики

Американський літак- розвідник SR- 71 Blackbird має певні зазори в своїй обшивці, які проявляються при звичайній земній температурі. Під час польоту температура збільшується,завдяки силі тертя , і зазори стають невидимими , а охолоджує обшивку паливо. Але в звичайному стані на землі літак втрачає , нехай і в невеликих кількостях , паливо через ці щілини. Тому ( а також для зменшення злітної швидкості шляхом економії маси) спочатку в літак заправляється тільки невелика кількість пального, і вже в повітрі відбувається дозаправка .

А тепер не тільки цікавий, а і корисний факт про те як відрізнити зварене яйце від сирого ?

цікаві факти про фізику

Покрутивши зварене яйце на гладкій поверхні , воно дорсить швидко почне крутитися в тому напрямку в якому ви його покрутити і буде обертатися досить довго , а сире зупиниться набагато раніше. Таке явище відбувається тому, що  , що зварене яйце обертається як єдине ціле , а вмістом сирого яйця – є рідина, яка не є єдиним цілим зі шкарлупою . Тому , коли починається обертання , рідкий вміст через інерцію спокою відстає від обертання шкаралупи і гальмує рух .

На цьому ми закінчимо відповіді на запитання, які формують найцікавіші факти з фізики.

В наступних статтях ми розглянемо, ще більше фактів про фізику і вони будуть не менш цікавим.

Позначки: