Перейти до вмісту

Що винайшов Кулібін? Вплив винахідника на сьогодення

Винаходи Кулібіна

Іван Петрович Кулібін – геніальний російський винахідник механік-самоучка (1735-1818).

Його винаходи були зрозумілі росіянам, але ставили в нерозуміння іноземні наукові організації. Всі його винаходу можна вважати геніальними. Чого тільки варта самохідна баржа, яка сама йшла проти течії річки, використовуючи в якості рушійної сили саме енергію річки! Це здається неймовірним і неможливим, суперечить базовим законам фізики. Але закони фізики Кулібін І.П. знав краще кого-небуть!

Винаходи Кулібіна

Іван Петрович Кулібін винайшов Семафорний телеграф – прототип сучасного прожектора, яким потім користувалися всі кораблі всіх флотів світу, аж до винаходу радіо, але вже іншим винахідником – Поповим.

До епохи Кулібіна на суднах, для передачі сигналів використовували різнокольорові вимпели, які піднімаються на щоглах, і ручний семафор (лихий матросик з прапорцями). Зрозуміло, що розглядати цю красу можна було тільки вдень. На маяках вночі розпалювали багаття.

Але на дерев’яному судні відкритий вогонь занадто небезпечний, тому в море для освітлення можна було використовувати тільки свічку або гніт, плаваючий в мисці з маслом. Зрозуміло, що потужність світла від таких джерел невелика і для передачі сигналів на пристойну відстань не годиться. Так, що вночі кораблі занурювалися в пітьму і інформаційне мовчання.

Вивчивши проблему, механік-самоучка Кулібін в 1779 сконструював свій знаменитий ліхтар з відбивачем, що давав потужне світло при слабкому джерелі. Важливість такого ліхтаря-прожектора в портовому місті важко переоцінити.

Віктор Карпенко у своїй книзі «Механік Кулібін» (Н. Новгород, изд-во «Бікар», 2007 рік) так описує подію:

«Якось в темну осінню ніч на Василівському острові з’явився вогненна куля. Вона висвітлювала не тільки вулицю, але і Англійську набережну. Натовпи народу кинулися на світло, творячи молитви.

Незабаром з’ясувалося, що це світиться ліхтар, вивішений знаменитим механіком Кулібіним з вікна своєї квартири, яка знаходилась на четвертому поверсі Академії ».

Винаходи Кулібіна

Чи багато ми знаємо про автомобіль, винайдений Іваном Кулібіни?

У Політехнічному музеї Москви зберігається кілька зменшених копій саморухомої коляски. Такі (не копії, а справжні вироби) виготовлялися в механічних майстернях Петербурзької академії наук, якими керував Кулібін, і досить широко використовувалися для прогулянок аристократів.

Кулібінський саморухомий візок мав всі частини сучасного автомобіля: коробку передач, гальмо, карданний механізм, кермо, підшипники… Єдина схожість з винаходом да Вінчі – рухалася це конструкція теж за рахунок людських м’язів. Водій крутив ногами педалі, його зусилля розкручували важкий маховик … і через короткий проміжок часу, візок, що відрізнявся завидною вантажопідйомністю, міг розвивати пристойну швидкість. Від водія було потрібно тільки твердо тримати кермо і підтримувати маховик в постійному обертанні.

Протез ноги

На межі XVIII-XIX століть Кулібін представив Санкт-Петербурзькій  Медико-хірургічній академії кілька проектів «механічних ніг» – вельми досконалих на ті часи протезів нижніх кінцівок, здатних зімітувати втрачену вище коліна ногу. «Випробувачем» першого варіанту протеза, зробленого в 1791 році, став Сергій Васильович Непейцин – на той момент поручик, що втратив ногу при штурмі Очакова. Згодом Непейцин дослужився до генерал-майора і отримав у солдатів прізвисько Залізна Нога; він вів повноцінне життя, і не всі здогадувалися, чому генерал трохи накульгує.

Протез системи Кулібіна, незважаючи на схвальні відгуки петербурзьких медиків на чолі з професором Іваном Федоровичем Бушем, був відкинутий військовим відомством, а серійне виробництво механічних протезів, що імітують форму ноги, пізніше почалося у Франції.

Що ще зробив Кулібін?

Винаходи Кулібіна

  1.  Налагодив роботу майстерень при Петербурзькій академії наук, де займався виготовленням мікроскопів, барометрів, термометрів, підзорних труб, ваг, телескопів і безлічі інших лабораторних приладів.
  2. Відремонтував планетарій Петербурзької академії наук.
  3.  Придумав оригінальну систему спуску кораблів на воду.
  4. Створив перший в Росії оптичний телеграф (1794 рік), відправлений в Кунст-камеру в якості дивини.
  5. Розробив перший в Росії проект залізного моста (через Волгу).
  6.  Сконструював рядову сівалку, що забезпечує рівномірний посів (не була побудована).
  7.  Улаштовував феєрверки, створював механічні іграшки та Автомат для розваги знаті.
  8. Відремонтував і самостійно зібрав безліч годинників різних компонувань – настінних, підлогових, баштових.

Незважаючи на те, що жодний серйозний винахід Кулібіна так і не було оцінено по-справжньому, йому пощастило значно більше, ніж багатьом іншим російським самоучкам, яких або не допускали навіть на поріг Академії наук, або відправляли додому з 100 рублями премії і рекомендацією більше не лізти не в свою справу.