Перейти до вмісту

Хто винайшов мікроскоп? Історія винаходу мікроскопа

Всі енциклопедичні видання говорять про те, що не можна віддати прерогативу винаходу мікроскопа нікому, бо достеменно невідомо, хто ж став першим. Однак усі сходяться в тому, що майстер окулярів з Голландії Ханс Янсен і його син Захарій вперше застосували принцип двох опуклих лінз в одній трубці і тим самим заклали основу розвитку мікроскопії та створення приладу, за допомогою якого людство проникло в мікросвіт.

 Слово мікроскоп з грецької перекладається, як «спостерігати мале». З 1595 завдяки Янсенам, люди стали бачити досі незнаний світ дрібних частинок. Перший мікроскоп збільшував від 3 до 10 карат, принцип роботи приладу полягав у фокусуванні на об’єкті, яке досягалося способом висунення тубуса.

У 1609 році Галлілей сконструював зорову трубу і, змінюючи відстань між об’єктом і окуляром, використовував її як мікроскоп, а потім в 1624 році удосконалив це оптичний пристрій, застосувавши короткофокусні лінзи. Це дозволило зменшити габарити приладу.

Біологічні дослідження за допомогою мікроскопа почалися пізніше, вони пов’язані з ім’ям Гука, саме він перший побачив і описав рослинну клітину. Ця подія трапилася в 1665 році. А в 1681 році голландець Левенгук розповів світові про те, які дива він побачив у краплі води, в річковому мулі, в дирці свого зуба, в настої перцю,  за допомогою мікроскопа.

Мікроскоп Гука
Мікроскоп Гука

Вдосконалений ними оптичний пристрій збільшував вже в 270 разів. Саме тоді люди дізналися про склад крові, побачили сперматозоїди, бактерії і зрозуміли, що рослини на планеті харчуються способом поглинання світла і володіють хлорофілом. Це була справжня революція в пізнанні світу. Не дивно, що саме Левенгука назвали винахідником мікроскопа, забувши про те, що були Янсени, Галілей і Гук.

Далі розвиток мікроскопа пов’язаний з розкладанням призмою білого світла Ньютоном, теорією Гюйгенса про хвильову природу світла, з науковим поясненням відображення і заломлення і вимірюванням Френелем довжини хвилі. Ці наукові події відбулися протягом століття і тільки в 19 столітті стали працювати з мікроскопами на основі ахроматичних лінз, пристрій яких було засновано на цих відкриттях.

У 1824 році Саллінг запропонував ідею розчленування об’єктива, що складається з однієї лінзи, на частини і його стали робити з багатьох ахроматичних лінз. Це був прорив – збільшення стало можливим в 1000 разів.

Мікроскоп 1866 року
Мікроскоп 1866 року

З тих пір удосконалення мікроскопа триває, використовуються все нові методи, змінюється якість скла, створюються нові оптичні системи і ми все більше заглиблюємося в світ самих малих часток і вимірювань.