Перейти до вмісту

Хто винайшов перший компас – історія винаходу

Хто винайшов перший компас

У стародавні часи, коли розвивалося мореплавство, у людей з’явилася потреба в приладі, який б міг допомагати їм орієнтуватися в суворих морях і океанах. З того часу люди з  усіх куточків світу почали думати, як же його створити, саме тоді і винайшли компас.

У вас вже дозріло питання – хто винайшов компас, на жаль, ім’я винахідника достовірно не відомо, але є декілька теорій з історії винаходу компаса.

Перші згадки про те хто винайшов компас, зберігала легенда. В ній говориться, що імператор Китаю воював з монгольським ханом, і одного разу в переслідуваннях ворога китайська армія потрапила в пустелю, заблукавши, вони намагалися повернутися додому і тоді імператор взяв подарунок одного мудреця, цікаву річ, яка завжди показує на південь, саме з її допомогою вони вибралися.

Також є відомості, що компас винайшли за 100-200 років до нашої ери в Китаї, а це на три тисячі років пізніше, ніж вказувалося в легенді. Завдяки цим даним ми знаємо, де був винайдений компас, і хто перший винайшов компас.

 перший компас

Відомо, що 800 років тому араби також користувалися цим приладом. На той час в Європі компаса ще не було. Про нього дізналися венеціанські купці, які привезли його в Італію, а потім в Іспанію, Португалію і Англію, а потім вже й  інші країни теж почали ним користуватися. Цим приладом намагалися оснастити всі судна, але ним користувалися не тільки в мореплаванні.

Винахід компаса в мореплаванні, можно порівняти з винаходом пороху у військовій справі, моряки змогли вийти у відкритий океан, прокладати маршрути і робити більш точні карти з урахуванням сторін світу.

У будь-яку погоду, незалежно від наявності зірок або сонця мореплавці могли вірно пройти потрібним маршрутом. Каботажні плавання, якими тисячі років займалися моряки до винаходу компаса, змінилися довгими морськими маршрутами у відкритому морі, де немає жодного орієнтира, крім тих, що показує цей прилад.

Час йшов, пристрій ставав все меншим в розмірах. Але точність його залишала бажати кращого.

В 14 столітті винахід компаса пішов зовсім іншим шляхом. Магнітну стрілку стали розміщувати в центрі кола з паперу розділеного на 16 ромбів. Автор цього удосконалення – італійський винахідник Флавіо Джуліо. Саме йому ми зобов’язані винаходові компаса в тому вигляді якоий ми звикли бачити сьогодні.

Звичайно, пізніше замість голки, стали використовувати стрілку, так, і кріплення її до корпусу змінилося на карданний підвіс. Але суть винаходу компаса при цьому не змінилася – це перший навігаційний прилад високої точності. Саме завдяки цьому приладу відбулися всі великі географічні відкриття. Португальці, Іспанці, Голландці і Англійці змогли пройти дивовижними маршрутами у відкритому океані, відкривши всьому іншому людству весь світ, таким, яким ми його знаємо сьогодні.

Сьогодні на зміну звичайному компасу, що складається з намагніченої стрілки і градуйованої шкали, прийшли на зміну новітні винаходи. Гірокомпаси, електронні компаси і звичайно GPS, але як і раніше завдяки винаходу компаса, ним користуються численні любителі активного відпочинку, беручи його з собою на маршрути. Водний туризм, Піші походи, Спортивне орієнтування – ось де компас сьогодні вірний помічник і надійний друг. Без цього пристрою неможлива робота в топографії, геології та багатьох інших прикладних науках. Крім того саме компас залишається основним приладом орієнтування на місцевості для військових, льотчиків і моряків. У сьогоднішньому Світі обійтися без такого винаходу як компас не важко, але спробували б Ви зробити це кілька століть тому!