Хто винайшов радіо – історія винаходу

Протягом 119 років суспільство цікавить історія винайдення радіо. Справа в тому, що практично в один і той же час це геніальне відкриття зробили кілька вчених з різних країн. Олександр Попов, Гульєльмо Марконі, Нікола Тесла, Генріх Герц, Ернест Резерфорд – всі ці люди так чи інакше пов’язані з радіо.

Протягом 119 років суспільство цікавить історія винайдення радіо. Справа в тому, що практично в один і той же час це геніальне відкриття зробили кілька вчених з різних країн. Олександр Попов, Гульєльмо Марконі, Нікола Тесла, Генріх Герц, Ернест Резерфорд – всі ці люди так чи інакше пов’язані з радіо.

Не так важливо, кого з них першим відвідала геніальна думка, всі вчені вклали в розвиток науки неоціненний вклад.

Якщо запитати українця і європейця про те, ким винайдено радіо, то відповіді будуть зовсім різні, перший відповість, що це Попов, а другий – Марконі. Хто ж правий, насправді, а хто помиляється?

Поняття електромагнітного поля було введено в 1845 році Майклом Фарадеєм, це було одне з найважливіших відкриттів людства. Через 20 років після цього Джеймс Максвелл створив теорію електромагнітного поля і вивів всі його закономірності.

Винахід радіо

Учений довів: електромагнітне випромінювання може поширюватися в просторі зі швидкістю світла.

Досягнення Герца

Відкриття радіо відбулося багато в чому завдяки Генріху Герцу. Цей геніальний вчений в 1887 році створив генератор і резонатор електромагнітних коливань. Буквально через рік він продемонстрував громадськості наявність електромагнітних хвиль, що поширюються зі швидкістю світла у вільному просторі.

Деякі історики наполягають на тому, що радіо винайшли Фарадей, Максвелл і Герц. Перший і другий відкрили наявність електромагнітних хвиль, а Генріх створив прилад.

Проблема в тому, що конструкція Герца працювала лише на відстані кількох метрів один від одного, в приймачі було видно лише іскру, та й то в темряві. Прилад не ідеальний і вимагав удосконалення. Геніальному інженеру і експериментатору нічого не коштувало поліпшити свій винахід. На жаль, Герц помер у віці 37 років в 1894 році, незадовго до відкриття Марконі і Попова.

Схожість дослідів Марконі і Попова

Якщо розглядати з технічної сторони, то Попов і Марконі не відкрили нічого нового, а лише використовували винаходи інших вчених для створення поліпшеного приладу.

До конструкції Герца учені додали заземлення і антену, а для кращого отримання сигналу встановили когерер – скляну трубку з металевою тирсою всередині. Це пристосування було винайдено Едуардом Бранглі, а вдосконалено Олівером Лоджем. Вчених не цікавило практичне застосування когерера, а ось Марконі з Поповим використовували його замість іскри для включення дзвінка.

Виходить, що росіянин та італієць зробили одне і те ж, але хто з них додумався до цього першим, невідомо досі. Звичайно, в Росії свято вірять, що створив радіо саме Попов.

7 травня 1895, коли Попов винайшов радіо і продемонстрував сконструйований прилад на зборах російських фізиків, про творіння Марконі ще нічого не було відомо. Саме 7 травня в Росії прийнято вважати днем створення радіо.

Весь 1895 рік Попов присвятив удосконаленню радіоприймача, він проводив досліди по отриманні і передачі електромагнітних хвиль на відстані 60 м. 20 січня 1897 російському вченому довелося відстоювати своє право на першість винаходу. У газеті «Котлін» з’явилася стаття «телеграфування без проводів», дізнавшись про досліди Марконі, її написав Попов. Перше радіо винайшов Олександр Степанович, він демонстрував його навесні 1895 і планував далі працювати над його вдосконаленням, але документально він ніяк не оформив свій прилад.

Ось така історія винайдення радіо. Відсутність реєстрації авторських прав, звела на ніщо всю працю вченого.

Схожі статті