Перейти до вмісту

Як винайшли зубну щітку – історія винаходу

Винайдення зубної щітки

На все хочеться отримати пряму і чітку відповідь. Наприклад, хто винайшов зубну щітку? Його ім’я, прізвище, число (точніше), країна і як це було? Ще в давнину люди використовували зубочистки з дерева і кістки, щоб вичищати їжу із зубів.

Уже в Стародавньому Єгипті були палички-зубочистки, загострені з одного кінця і розпушені з іншого. Цією природною мітелкою терли зуби, а в ясна втирали спеціальні склади.

зубна щітка - історія

У Вавилоні, Греції, Римі теж була достатньо розвинена гігієна рота, що включала очищення зубів, розжовування волокнистих рослин і натирання ясен.

В арабських країнах давно відомі методи розжовування рослин з дезинфікуючими властивостями. В Індії й досі продають жувальні гілочки дерева Нім. Тертя волокнами гілочки очищає зуби, а сік дезінфікує і зміцнює зуби і ясна. Так що і жувальна гумка має довжелезну історію. Про зубну пасту написано в єгипетському папірусі. Вона складалася з товчені і змішаної солі, перцю, листя м’яти і квіток ірису.

Але чомусь історія винаходу зубної щітки останнім часом наполегливо приписується китайцям. Причому, називають не тільки рік, але і конкретне число – 28 червня 1497. Але що ж саме винайшли китайці? Мабуть складову щітки, де до палички з бамбука кріпилася свиняча щетина.

У Росії в XVI столітті були також відомі подібні «зубні волоті», що складалися з дерев’яної палички і волоті зі свинячої щетини. Привезли ці винаходи в Росії з Європи, де в ходу зі свинячими волотями були і волоті з кінського волоса, щетини борсука і т.д.

А коли придворний стоматолог П’єр Фошар прищепив Людовику XV любов до чищення зубів, зубні щітки стали популярними. Так і зародилася історія винаходу зубної щітки.

історія винаходу зубної щітки

Виробництво дешевих зубних щіток, природно, налагодили англійці в 1780 році – Вільям Едіс (William Addis). Знову ж, природно, перший патент на зубну щітку був отриманий американцем Уодсворфом (HN Wadsworth) в 1850 році. Щітка була зі свинячої щетини, а фокус патенту полягав у хорошому кріпленні щетини до ручки з кістки. До того часу навчилися виявляти бактерії і з’ясувалося, що в розхваленій свинячій щетині є порожнина і там чудово розмножуються бактерії.

зубна щітка

Справжня революція сталася в 1938 році, коли компанія Дюпон (DuPont) замінила тваринну щетину на синтетичну з нейлону і без порожнин-інкубаторів бактерій. Перша електрична щітка запропонована 1959 році. У середині 90-х була запропонована зубна щітка, що очищає не тільки щетиною, а й ультразвуком.

У січні 2003 року американці назвали зубну щітку винаходом номер один у списку винаходів, без яких вони не змогли прожити. Автомобіль, комп’ютер, мобільник, мікрохвильовка – відпочивають. Ось як дорого лікувати зуби в США. Є й пам’ятник зубній щітці висотою в шість метрів. Він стоїть в німецькому місті Крефельд з 1983 року.

памятник зубній щітці