Перейти до вмісту

Юпітер , факти які вас зацікавлять.

Сьогодні ми поговоримо про найбільшу планету в сонячній систем – Юпітер. Поряд з Нептуном, Сатурном і Ураном ця планета класифікується не інакше як газовий гігант. Юпітер був відомий людству ще з часів стародавніх цивілізацій, він знайшов своє відображення в релігійних віруваннях та міфології. Назва ж його походить від імені верховного бога-громовержця Стародавнього Риму.

Діаметр цього гіганта більш ніж у 10 разів перевищує діаметр нашої планети , а його обсяги перевершують всі планети нашої Сонячної системи. У ньому помістяться 1300 планет Земля. Сила тяжіння Юпітера така, що може змінити траєкторію руху комет , притому , що в  підсумку це небесне тіло може покинути Сонячну систему зовсім. Магнітне поле планети Юпітер також найсильніше серед усіх планет системи .

Воно в 14 разів перевищує наше. Багато астрономів схильні вважати , що це поле створюється завдяки руху водню всередині гіганта. Юпітер – дуже сильне радіоджерело , він може пошкодити будь-який з існуючих космічних апаратів , що підлетіли занадто близько .

Планета Земля та Юпітер
Планета Земля та Юпітер

Незважаючи на свої величезні параметри , Юпітер – найшвидша планета сонячної системи. Для повного його обертання достатньо десяти годин. Але для того , що б облетіти Сонце гігант витрачає близько 12 років.

 

Це цікаво: на планеті немає зміни пір року !


Юпітер і його супутники Галілея Європа, Іо, Ганімед і Каллісто

В принципі , гіганта можна розглядати і як окрему систему , така своєрідна система Юпітера в сонячній системі. Наскільки відомо , що навколо нього обертається більше 60 – ти супутників. Всі вони обертаються в протилежному напрямку від обертання самої планети. Цілком можливо , що справжнє число супутників Юпітера перевалює за сотню , але , на жаль , поки вони невідомі для вчених. Серед усіх небесних тіл, що обертаються навколо цього гіганта , можна виділити чотири: Каллісто , ІО , Європа і Ганімед . Всі перераховані вище супутники більше нашого Місяця мінімум в 1,5 рази.

 

 

 Юпітер має 4 кільця. Одне , найголовніше , з’явилося завдяки зіткненню метеорита з 4мя супутниками цієї планети : Метида , Альматея , Фива і Адрестея . Порівняно недавно вчені виявили ще одне кільце , яке розташувалося саме ближче до планети – гіганта, воно отримало назву Гало .

Кільця Юпітера
Кільця Юпітера

Дивним фактом є те , що на планеті Юпітер розташовується Велика Червона пляма , яка насправді є трьохсот п’ятдесяти річним антициклоном . Можливо йому навіть більше років , ніж ми припускаємо . Його відкрив астроном Дж. Кассіні в 1665 році. Він досягав свого максимуму століття тому: 14000 км в ширину і 40 тисяч км в довжину. На даний момент антициклон зменшився вдвічі. Червона пляма – це своєрідний вихор , який обертається зі швидкістю 400-500 км / год проти годинникової стрілки.

Земля і Юпітер чомусь схожі один на одного. Наприклад , бурі на цій величезній планеті довго не тривають , до 4 днів , а урагани завжди супроводжуються штормом і блискавкою . Звичайно , сила цих явищ набагато більше , ніж у нас.

Виявляється , Юпітер вміє «говорити ». Він видає дивні звуки , схожі на мову , їх так само називаються електромагнітні голосу. Це дивне явище вперше зареєстрував зонд NASA – Voyager.

Юпітер – досить дивна планета . Вчені не можуть точно відповісти, чому на ній природні явища ведуть себе по -іншому. Наприклад , Юпітеру властивий один цікавий феномен – феномен «гарячих тіней» . Вся справа в тому , що зазвичай в тіні температура нижче , ніж на освітлених ділянках . Однак на цьому гіганті там , де поверхня в тіні , температура вище , ніж у відкритій навколишній місцевості. Існує багато пояснень цієї аномалії. Самою правдоподібною теорією є думка , що всі планети поглинають більшу частину енергії нашого світила , але невелику частину – відбивають . Виходить , що Юпітер навпаки відображає більше тепла , ніж отримує його від Сонця.

 На цьому дивацтва не закінчуються. Нещодавно на одному зі супутників Юпітера – Іо – була зафіксована вулканічну діяльність ! На поверхні супутника було відкрито вісім діючих вулканів. Це новина стала сенсацією , тому як ніде , крім Землі , вулканів немає. На іншому ж супутнику – Європі – вчені виявили воду , яка знаходиться під дуже товстим шаром льоду.

Юпітер може по праву вважатися найбагатшою планетою. За підрахунками вчених на цьому гіганті може бути град зі шматків алмазу . Справа в тому , що на Юпітері вуглець в кристалічних формах – далеко не рідкість. Спочатку блискавки перетворюють метан в вуглець , далі при падінні він твердне і перетворюється на графіт. Падаючи ще нижче , графіт в підсумку стає алмазом , якому ще належить падати протягом 30 тисяч км . У самому кінці , камені досягають такої великої глибини , що висока температура ядра газового гіганта плавить їх і , цілком можливо , що всередині створюється величезний океан рідкого вуглецю.

Чи є ознаки життя на Юпітері ? На жаль , на сьогоднішній день наявність життя на цій планеті – малоймовірно , тому як в атмосфері низька концентрація води і тверда поверхня в принципі відсутня .

Перечитуючи вищевикладені факти , створюється враження , що це далеко не всі сенсації , найцікавіші чекають нас попереду. Багато дослідників і вчених вважають , що на Юпітері цілком можливе життя. Атмосфера цього гіганта дуже схожа на нашу атмосферу в далекому минулому. Тому , думається , це не остання стаття і не останні цікаві факти про Юпітер , які нам належить ще розглянути .

Позначки: